Starostlivosť o psí chrup

Umývanie psích zubov sa môže zdať smiešne a zbytočné len nepsíčkarom! My, čo rozumieme psím dušiam, sa musíme o zuby našich priateľov systematicky starať.

článok 898

"Umývanie psích zubov sa môže zdať smiešne a zbytočné len nepsíčkarom! My, čo rozumieme psím dušiam, sa musíme o zuby našich priateľov systematicky starať."

 

Keby boli špinavé psie zuby len chybičkou krásy, čert to ber. Ale ak dovolíme, aby sa na zuboch utváral zo zubného plaku zubný kameň, ktorý bude až taký hrubý, že spôsobí obnažovanie krčkov, otvorí cestu baktériám z usadenej potravy a spôsobí infekciu, môžeme sa dočkať aj horších vecí, ako je len sem-tam vypadnutý zúbok. Infekcia sa totiž môže dostať až do krvného obehu a poškodzovať pečeň, obličky, dokonca až srdce.

 

Vyskúšajte našu novinku - Žuvacie jelenie parohy originál

 

Žuvanie dáva signál do mozgu, ktorý spúšťa produkciu chemických látok navodzujúcich psovi pocit šťastia, zabaví ho a pes pri tom minie prebytočnú energiu. Stagbars majú dlhšiu životnosť ako ostatné žuvanie maškrty pre psov. Pes si na týchto parohoch brúsi zuby, primiešaním slín vzniká z hmoty chutná maškrta. Stred tvorí suchá dreň. Sú vhodné aj na hryzenie pre šteňatá. 

        

                Kúpiť | Pozrieť recenziu

 

Ako sa tvorí zubný kameň

Našťastie postupnekosč, takže je vždy čas zasiahnuť. Najprv sa na plôškach hlavne stoličiek a očných zubov objavuje takmer neviditeľný povlak.  Je zmesou zvyškov potravy, mikroorganizmov, slín a odumretých buniek sliznice v papuli. Sliny sú zdrojom anorganických solí, ktoré postupne zmineralizujú – zmenia sa na tvrdý, hnusne žltohnedý zubný kameň, ktorý sa už nedá odstrániť kefkou či žuvaním špeciálnych kostí, ale jedine ultrazvukom v celkovej narkóze. Zubný kameň môže byť hrubý aj niekoľko milimetrov a tlačí potom na ďasná, ktoré sa odchyľujú a obnažujú zubný krčok. Následne sa do vzniknutého priestoru dostanú baktérie, ktoré spôsobia infekciu a uvoľnenie zuba zo zubného lôžka.

 

Príznaky

Prvým a zásadným príznakom tvorby zubného kameňa je nepríjemný zápach zo psej papule. Vyvolávajú ho zvyšky rozkladajúcej sa potravy. Pri krčku zuba je navyše aj nápadný svetločervený pásik a ďasno môže byť opuchnuté a na dotyk bolestivé, krčky začínajú byť mierne odhalené. Psíky si vtedy často škrabú labkami papule, majú problém so žuvaním, strácajú chuť do jedla. Ďasná im môžu aj krvácať. Ak budeme svojmu psovi pravidelne kontrolovať chrup, tak si zmeny určite všimneme. Ultrazvukové čistenie v narkóze nie je riešením a narkóza nie je práve zdraviu prospešná. Dôležitá je preto hlavne prevencia.

 

Prevencia

Ak nebudeme našich psích priateľov kŕmiť mäkkými psími konzervami, ale od malička kvalitnou suchou stravou, tak zároveň s potrebnou energiou dodáme psom aj prirodzenú zubnú kefku. Zvyšky mäkkej potravy sa veľmi ľahko zachytávajú v medzi-zubných priestoroch a na ich strávenie nie je potrebné veľké množstvo slín, ktoré čiastočne zuby aj umývajú. Pes musí svoje zuby používať na trhanie, žuvaniehryzenie, lebo si takto prirodzene čistí sklovinu od skazonosného povlaku. Teda okrem granúl sú dôležité aj surové kosti, umelé žuvacie kosti, psie keksy, mäso, nakrájané maximálne na kocky aby zuby nezaháľali, či suché chlebové kôrky. Odporúčam aj žuvacie parohy, najlepšie sú od nejakej značky čo poznáte, tie supermarketové sú menej kvalitné.

 

Čistenie zubov

Väčšina psov si zuby nechá vyčistiť úplne v pohode. Na psie zuby a hlavne ďasná musíme použiť oveľa mäkšiu kefku ako na ľudské zuby, lebo psy majú citlivejšiu kožu ako ľudia. Ak sa nám predsa len podarí ďasno poraniť, utrieme ho tampónom namočeným do šalvie alebo peroxidu. Nepoužívame ľudskú pastu ani kefku a navyše pasta nie je natoľko potrebná, ako mechanické zotretie povlaku zo zubov. Vo zvieracích obchodoch dostať psie pasty s rôznymi príchuťami a veľmi výhodnú kefku v podobe náprstka. Zuby, samozrejme, nemusíme čistiť každý deň, je to veľmi inviduálne, niektoré psy majú zuby biele dva dni, iné zase dva týždne.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Deny Tom
comments powered by Disqus

súvisiace články

6.11.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5870x
článok Chuť psa Mnozí autoři tvrdí, že psi nemají chuť a nebo jen velmi špatně vyvinutou. Psi však mají různé chutě a záleží především na tom, čím byl pes jako štěně krmen. Je řada psů, kteří žerou ovoce, řepu, ale i citrón.
24.10.2013 | | Autor: Dana Stračákovská | Zobrazený : 6215x
článok Řízení reprodukce u psů Přirovnání složitosti reprodukčního systému k hodinovému stroji vystačí jen ke zdůraznění skutečnosti, že i přes zdánlivě hierarchické uspořádání jednotlivých složek je „každé kolečko“ stejně důležité pro chod systému. Neboli porucha na kterémkoliv úseku řízení pohlavních funkcí se zevně projeví poruchou rozmnožovací schopnosti.
14.10.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3542x
článok Rozdělení útlumů u psa Vzniká-li útlum v samotném centru podráždění, mluvíme o vnitřním útlumu. Je-li však útlum vyvolán podrážděním dalšího centra, vzniká útlum vnější. Tak jako reflexy, i útlumy jsou buď vrozené – nepodmíněné, nebo získané – podmíněné. Například vliv hárající se feny na psy je vrozený reflex, který bude trvale narušovat výcvik psů. Ale vlak v blízkosti cvičiště bude rušit výcvik pouze do té doby, nežli si na něho psi zvyknou.
23.9.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 22841x
článok Kostra psa Kostru psa a mačky tvorí lebka, chrbtica, rebrá, panva, kosti hrudníkovej a panvovej končatiny.
4.9.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 8468x
článok Poznáte chrup psa Šteňatám sa vo veku troch týždňov začínajú prerezávať zuby, pričom prvé rastú špiciaky a klieštiky , vzápätí stredniaky a krajniaky a asi o 10 dní začínajú vyrastať 4. , 3. a 2. črenovec.
30.8.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 7433x
článok Anatomická sústava psa V tomto článku si povieme niečo o sústavách psa ako je svalová sústava, tráviaca sústava, dýchacia sústava, srdcovo – cievna sústava, močová sústava, pohlavná sústava, nervová sústava a kožná sústava.
Späť na začiatok