Anatomická sústava psa

V tomto článku si povieme niečo o sústavách psa ako je svalová sústava, tráviaca sústava, dýchacia sústava, srdcovo – cievna sústava, močová sústava, pohlavná sústava, nervová sústava a kožná sústava.

článok 1100

Svalová sústava

 Zabezpečuje pohyb organizmu. Svaly sa skladajú z mnohých svalových vlákien. Svaly sú upnuté na kostru a kontrakciou spôsobujú pohyb častí organizmu alebo jeho celku.

 

Tráviaca sústava

Zabezpečuje prijímanie potravy, jej využitie a vylúčenie nestrávených zvyškov. Začína sa ústnou dutinou, do ktorej ústia slinné žľazy a je v nej uložený jazyk. Pokračuje hltanom, pažerákom, tenkým a hrubým črevom a končí konečníkom. Ku tráviacej sústave patrí ešte pečeň a podžalúdková žľaza, ktorých výlučky sú nevyhnutné pri trávení potravy.

 

Dýchacia sústava

 Tvorí ju nosová dutina, hrtan, priedušnica, priedušky a pľúca. Jej úlohou je vymieňať plyny medzi prostredím a organizmom zvieraťa. Do dýchacích sú vložené dôležité orgány, a to čuchový a hlasový.

 

Srdcovo – cievna sústava

 Zabezpečuje transport rozpustných látok v krvi medzi jednotlivými orgánmi a tkanivami organizmu. Skladá sa zo srdca, ktoré pôsobí ako pumpa a zabezpečuje obeh krvi, a z ciev, ktoré umožňujú prietok krvi medzi jednotlivými orgánmi a tkanivami.

 

Močová sústava 

 Pomocou nej sa vylučujú splodiny látkovej premeny. Tvoria ju obličky, močovody, močový mechúr a močová rúra.

 

Pohlavná sústava

Jej úlohou je zachovať druh. Pohlavnú sústavu samíc tvoria vaječníky, vajcovody, maternica a pošva. Pohlavná sústava samcov sa skladá zo semenníkov a prisemenníkov, semenných povrazcov, prídavných pohlavných žliaz a pohlavného údu.

 

Nervová sústava

 Umožňuje na základe podnetov z vonkajšieho i vnútorného prostredia vhodné reagovanie organizmu a tak, aby bol schopný prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam. Je rozdelená na centrálnu nervovú sústavu, ktorá je zložená z mozgu miechy a na periférnu nervovú sústavu, ktorú tvoria periférne nervy a gangliá.

 

Kožná sústava

 Obaľuje celý organizmus a tvorí hranicu medzi vonkajším prostredím, v ktorom zviera žije a vnútorným prostredím organizmu. Spolu zo srsťou má kryciu, tepelnoizolačnú a vylučovaciu funkciu.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Štefan Strlík
comments powered by Disqus

súvisiace články

6.11.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5867x
článok Chuť psa Mnozí autoři tvrdí, že psi nemají chuť a nebo jen velmi špatně vyvinutou. Psi však mají různé chutě a záleží především na tom, čím byl pes jako štěně krmen. Je řada psů, kteří žerou ovoce, řepu, ale i citrón.
24.10.2013 | | Autor: Dana Stračákovská | Zobrazený : 6209x
článok Řízení reprodukce u psů Přirovnání složitosti reprodukčního systému k hodinovému stroji vystačí jen ke zdůraznění skutečnosti, že i přes zdánlivě hierarchické uspořádání jednotlivých složek je „každé kolečko“ stejně důležité pro chod systému. Neboli porucha na kterémkoliv úseku řízení pohlavních funkcí se zevně projeví poruchou rozmnožovací schopnosti.
14.10.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3542x
článok Rozdělení útlumů u psa Vzniká-li útlum v samotném centru podráždění, mluvíme o vnitřním útlumu. Je-li však útlum vyvolán podrážděním dalšího centra, vzniká útlum vnější. Tak jako reflexy, i útlumy jsou buď vrozené – nepodmíněné, nebo získané – podmíněné. Například vliv hárající se feny na psy je vrozený reflex, který bude trvale narušovat výcvik psů. Ale vlak v blízkosti cvičiště bude rušit výcvik pouze do té doby, nežli si na něho psi zvyknou.
23.9.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 22826x
článok Kostra psa Kostru psa a mačky tvorí lebka, chrbtica, rebrá, panva, kosti hrudníkovej a panvovej končatiny.
4.9.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 8462x
článok Poznáte chrup psa Šteňatám sa vo veku troch týždňov začínajú prerezávať zuby, pričom prvé rastú špiciaky a klieštiky , vzápätí stredniaky a krajniaky a asi o 10 dní začínajú vyrastať 4. , 3. a 2. črenovec.
Späť na začiatok