Rebríček inteligencie psov

Tento rebríček inteligencie psov bol zostavený podľa amerického kynológa a psychológa Stanleyho Corena.

článok 765

Rebríček inteligencie psov

1. Border kólia 
2. Pudel 
3. Nemecký ovčiak 
4. Zlatý retriever 
5. Doberman Pincher 
6. Šeltia 
7. Labradorský retríver 
8. Papillon 
9. Rottwieler 
10. Austrálsky dobytkársky pes


Stanley Coren

Narodil sa vo  Philiadelphii v roku 1942. Vyštudoval psychológiu na Univerzite v Pennsylvanii a doktorát na Stanfordskej Univerzite. V súčasnej dobe je profesorom na katedre psychológie, a je tiež riaditeľom pre ľudské vnímanie a neuropsychológické laboratórium.


Okrem toho, že ako psychológ a výskumník, je Corenov život plný psích činností a aktivít.
On a jeho psy sú tiež členmi mnohých ocenených pre poslušnosti psa.


Jeho výskum sa týkal mnohých oblastiach v psychológii, vrátane ľudského zraku a sluchu, neuropsychológie, mozgu, laterality, nestrannosť, narodenie stres, spánok, genetiky správanie a kognitívne spracovanie. Publikoval viac než 300 položiek, vrátane výskumných správ. Je rešpektovaný vo vedeckých časopisoch vrátane Science, Nature, The New England Journal of Medicine, American Journal , British Journal of Medicine, Psychologické recenzie a ďalších. Vydal 14 kníh a monografií pre profesionálov a študentov.

Pre verejnost ho poznájú aj vďaka jeho série veľmi úspešných kníh o psoch.

Inteligencia psov

Porovnávacie štúdie a experimenty ukázali, že psy vykazujú prekvapivo nízku hranicu schopnosťi riešiť problémy v porovnaní s ich kolegami ako sú divoký (vlci, kojoti, šakaly, atď). Výskum vykonaný na vlkoch, ukazuje, že sa väčšinou učia pozorovaním. Na rozdiel od psov, ktoré sa učia opakovaním. 


Inteligencia je zložitá téma. Plemeno psa, ktoré sa nebudú učiť veľmi rýchlo môžu mať iné schopnosti.
Je dôležité si uvedomiť, že inteligencia by nemala byť posudzovaná iba na základe poslušnosťi príkazov. Ochota a schopnosť poslušnosti môže odrážať túžbu potešiť, alebo závislosť na ľuďoch, ale aj inteligencie.

Hospodársky majitelia zvierat sa domnievajú, že pracovné plemená, ako je veľký Pyrenejí alebo Kuvaz nie sú ľahko cvičiteľný, pretože nevedia také príkazy ako "sadni" alebo "dole".

Lovecké psy môžu trpieť týmto typom hodnotenia, preto obsadzujú niektoré pozície v spodnej vrstve tohto zoznamu (napr. Beagle, farbiare a duriče Basset).

 

Rebríček inteligencie psov

1. Border kólia
2. Pudel
3. Nemecký ovčiak
4. Zlatý retriever
5. Doberman Pincher
6. Šeltia
7. Labradorský retríver
8. Papillon
9. Rottwieler
10. Austrálsky dobytkársky pes


11. Pembrook Velškorgi
12. Malý bradáč


Spodnú časti tohto rebríčka obsadzujú títo psíkovia:

106. Barzoj
107. Chow Chow
108. Bull pes
109. Basenji
110. Afganský chrt

 

  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


comments powered by Disqus

súvisiace články

22.8.2016 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 2357x
článok Zvrat v metodice výcviku vojenských psů Zvrat v metodice výcviku psů nastává až v roce 1936 a to v SSSR, kde profesor Andrejov se svými spolupracovníky rozpracovává učení I.P. Pavlova pro praktický výcvik a využití služebních psů. Jeho kniha „Rukověť psovoda“ přináší poprvé vědecké zdůvodnění chování psů a jejich využití při výcviku ve službě.
18.7.2016 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 2897x
článok Psy ve starověkých armádách - Egypt Z počátku se lov a boj o loviště u pravěkého člověka navzájem prolínaly. K tomuto účelu byli používáni stejní psi. Nepřítel byl napadán volně puštěnými psy a pak teprve vstupoval do boje lovec-bojovník.
20.6.2016 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 1919x
článok Příprava válečných psů - Staré Řecko a Egypt Zpočátku neprodělávali váleční psi žádný speciální výcvik, ale byli pouze vybíráni ze psů, kteří byli útoční a nebáli se nepřítele. Veškerá příprava na boj spočívala v jejich dobrém krmení a dráždění cizí osobou. Kromě toho byly organizovány zápasy mezi psy.
24.4.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 6269x
článok Bavlnené tričko s ručne maľovanou potlačou Buď originálny a ukáž ostatným svoje domáce zvieratko, ktoré miluješ ;)
18.4.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 2954x
článok Realita vs. klamstvá - Husky V tomto článku sa zameriavam ozrejmiť pravdu o tomto plemene. Nie vo všetkom ale v najhlavnejších a najrozoberanejších témach
4.4.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 3389x
článok Realita vs. klamstvá - Rotweiler V tomto článku sa zameriavam ozrejmiť pravdu o tomto plemene. Nie vo všetkom ale v najhlavnejších a najrozoberanejších témach.
Späť na začiatok