Zaraďujeme psa do kolektívu I.

Hovorí sa, že pes je spoločenské zviera, ktoré je rado súčasťou kolektívu. Áno, to je pravda, ale nemôžete ho len tak "Hodiť do vody a nechať plávať.". Psa musíte naučiť postupne prijímať dôležité fakty a postrehy z prostredia, do ktorého ho privediete. Pretože pes, ktorý je správne zaradený do kolektívu sa aj ľahšie cvičí.

článok 1372

Časť 1. - Privedieme psa do nového prostredia

 

Určite to poznáte, že vždy keď prídete do nového prostredia, všetko si hneď obzeráte. Pes robí presne to isté, dokonca ešte aj viac. Šteňa chce hneď všetko preskúmať, starší pes si skôr hľadá miesta pre prípadný únik. 

Čo spraviť ako prvé?

Najlepšie spravíme, ak psa nenecháme hneď všetko prekutrať a poprevracať, ale dáme ho do nejakého vyhradeného priestoru, aby si zvykol na všetky okolité vplyvy, zvuky, pachy atď. V takomto priestore by mal pes ostať maximálne jeden deň. Takto spozná on vás a vy jeho. 

Ako poznám, že psa už môžem z priestoru vypustiť ako na to?

Jednoducho keď zbadáte najmenší náznak jeho unudenia. Teraz už máte istotu, že pes bude plne prijímať okolité vplyvy najintenzívnejšie a všetko si najlepšie zapamätá. Najskôr ho oslovíme jeho menom (ak je to šteňa a na meno ešte nereaguje, tak si z toho nič nerobte, bude mu stačiť akýkoľvek zvuk). Keď príde, pomaly otvoríme dvierka a necháme psa, nech sa prebehne. Ak máte psa v byte, nenápadne ho prenasledujte, aby vám nejak nepoškodil nábytok. Ak psa vypúšťate na dvor, nechajte ho, nech si všetko prezrie sám a nechajte mu priestor, aby zachytil všetky pachy, ktoré sú prirodzené pre prostredie, do ktorého ho vypúšťate. Takže ak tam máte nejakú nádobu s benzínom, nechajte ju tam, aby si tento pach zaevidoval a aby ho nebral ako neprirodzený v budúcnosti.

Ako zoznámiť psa s mojou rodinou?

Nezoznamujeme ich hneď po príchode, ale necháme psa, aby si zvykol na prostredie v ktorom je. Keď si je už v prostredí istý, môžme pozvať ľudí, na ktorých si má zvyknúť. Ak máme šteňa, necháme ho, aby si návštevu prehliadol a preňuchal a aby si ho poriadne obchytali a preniesli na neho svoj pach. Ak máme staršieho psa, dáme si ho na obojok a zoznamujeme ho takto: 

1. Necháme psa, nech si prehliadne návštevu z diaľky.

2. Dovolíme mu, aby si návštevu oňuchal.

Potom, ak reaguje primerane, môžme ho pustiť z vodítka a pokračovať ako pri šteniatku. Ak na návštevu šteká, alebo reaguje zle, znovu ho zavrieme do vyhradeného priestoru a začneme od začiatku. 

Čo robiť, keď pes odmieta prijať nové prostredia/návštevu?

V prvom rade kontaktujeme bývalého majiteľa a informujeme sa, aké pachy sa nachádzali v jeho bývalom prostredí, aké predmety a pod. Posnažte sa zakomponovať tieto predmety aj do vášho prostredia, aby ste psovi navodili podobné prostredie. 

Ak nepômôže ani táto zmena, stačí chvíľku počkať a psík si určite zvykne na prostredie. 

 

V ďalšom diely si preberieme - Ideme na prvú vychádzku


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


comments powered by Disqus

súvisiace články

16.9.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 2948x
článok Psi k vodění nevidomých Výcvik psů k vodění nevidomých provádí výcvikáři-specialisté. Přesto není potřeba těchto psů stále kryta. Pro tuto službu lze využít mnoho plemen psů, ze kterých se musí vybrat klidní a ovladatelní jedinci. Výcvik je náročný na čas. Trvá několik měsíců, má-li pes bezpečně vodit nevidomého jak do zaměstnání, tak na procházky.
13.8.2013 | | Autor: Petr Jatrčka | Zobrazený : 7103x
článok Jak vychovat psa – hlídače? Hlavní zásadou by mělo být, že pes musí mít možnost se volně pohybovat a zdomácnět v prostorách, které má střežit. To znamená, že mu v tomto prostoru (zahrada, dvůr) musíme umožnit volný pohyb bez omezení. Mnohdy bude problém v tom, že sice chceme, aby pes hlídal, ale aby nevstupoval na záhonky, skalky atp.
5.3.2013 | | Autor: Barbora Chmulíková | Zobrazený : 10232x
článok Najčastejšie chyby pri výchove psa Každý robí nejaké chyby a ja som sem napísala zoznamy ako predísť alebo aké sú najčastejšie chyby výchovy psíka od útleho veku. Dúfam, že to mnohým pomôže.
12.2.2013 | | Autor: xx xx | Zobrazený : 5708x
článok Cieľavedomé rozmnožovanie šteniať - plemenitba Pod pojmom plemenitba sa rozumie cieľavedomé rozmnožovanie zvierat. Poďme si o tom trošku povedať viac.
20.11.2012 | | Autor: Kristína Vasilišinová­ | Zobrazený : 10814x
článok Pes a mačka večný nepriatelia, je to pravda? Veľa ľudí hovorí,že psy a mačky sú už od vzniku sveta nepriatelia. Myslíte si že je to pravda? Prečítajte si tento článok a zistíte či áno,alebo nie.
Späť na začiatok