Pes ako lovec (mäsožravec miesto šelmy)

V predchádzajúcej kapitole sme často hovorili o tom, že celý vývoj v mladosti smeruje k tomu urobiť z neskúseného šteňaťa potrebného pomocníka pri love, ktorý neskôr predá svoje umenie svojím deťom. Pre mnohých priateľov psov, ktorý sú väčšinou priatelia všetkých zvierat, nie je radostné pomyslenie, že naši psi sú v zásade prírodou určený k zabíjaniu iných zvierat.

článok 894

V slove šelma alebo dravec  je niečo kruté a Bernhard Grzimek mal odstrániť toto vecne nesprávne, aj keď storočia používané slovo a nahradil ho pojmom mäsožravec.  Popritom nesmieme zabudnúť, že aj človek sa stal človekom len preto, že bol sociálne žijúcim lovcom. Jeho existencia v dobe kamennej sa ničím nelíšila od existencie vlka, ak odhliadneme od toho, že nebol na lovecký spôsob života tak všestranne telesne vybavený ako vlk. Človek zabíjal a zabíja ešte dnes predovšetkým zo ziskuchtivosti. To bol motív vyhubenia stád bizónov v Severnej Amerike alebo stád zvierat v južnej Afrike, z tohoto dôvodu zdecimoval človek veľryby a mnohé kožušinové zvieratá. Už samé označenie kožušinové zvieratá toho hovoria dosť.

Vlk, ktorý zožral Červenú čiapočku a babku, sa stal symbolom všetkého zla. Len pár ľudí na tomto svete totiž nič neznamenajúca  menšina biológov vie akú dôležitú rolu hrá vlk a s ním aj ostatný mäsožravci v rovnováhe prírody. Celý rad vedeckých štúdií ukázala, že všade tam, kde vládne nerušený vzťah medzi mäsožravcami a bylinožravcami, prospievajú bylinožravcom zvlášť dobre.  Vzhľadom k tomu, že vlci nemajú žiadne ďalekonosné pálné zbrane a svojou korisťou musia uloviť pešo, pomocou svojich zubov, zmocní sa prakticky len takých zvierat, ktoré by ohrozila choroba alebo dedičné oslabenie vlastného druhu. V konečnom efekte robia výber, ktorým zvieratám, z ktorých lovia svoju korisť, prospieva. Tým sa dá povedať, že mäsožravé zvieratá sú tu preto, aby bylinožravci mohli prežiť.

Teraz som na tieto veci narazila len preto, že chcem vysvetliť a ospravedlniť rozhodujúce vlohy, ktoré od prírody pes má.

Keď zabíja zviera, nie je zlý , hladný alebo dravý, ale je zdravý a normálny.

Musíme mať pred očami, že pochádza z radu stavcov, ktorý sa vyvinuli s hmyzožravcov zhruba pred sedemdesiat miliónmi rokov. Hmyzožravci ako napr. ježko, ktorý tiež loví myši, sú odkázaný len na mäsitú potravu. Z nich pochádzajú Carnivora, to sú mäsožravci, ktorý sa stále viac špecializovali na väčšie zvieratá, pretože aj bylinožravci sa vyvíjali v stále väčšie a väčšie životné formy.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


comments powered by Disqus

súvisiace články

5.5.2015 | | Autor: Dominika Bartoňová | Zobrazený : 2546x
článok Zaraďujeme psa do kolektívu I. Hovorí sa, že pes je spoločenské zviera, ktoré je rado súčasťou kolektívu. Áno, to je pravda, ale nemôžete ho len tak "Hodiť do vody a nechať plávať.". Psa musíte naučiť postupne prijímať dôležité fakty a postrehy z prostredia, do ktorého ho privediete. Pretože pes, ktorý je správne zaradený do kolektívu sa aj ľahšie cvičí.
16.9.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 2960x
článok Psi k vodění nevidomých Výcvik psů k vodění nevidomých provádí výcvikáři-specialisté. Přesto není potřeba těchto psů stále kryta. Pro tuto službu lze využít mnoho plemen psů, ze kterých se musí vybrat klidní a ovladatelní jedinci. Výcvik je náročný na čas. Trvá několik měsíců, má-li pes bezpečně vodit nevidomého jak do zaměstnání, tak na procházky.
13.8.2013 | | Autor: Petr Jatrčka | Zobrazený : 7115x
článok Jak vychovat psa – hlídače? Hlavní zásadou by mělo být, že pes musí mít možnost se volně pohybovat a zdomácnět v prostorách, které má střežit. To znamená, že mu v tomto prostoru (zahrada, dvůr) musíme umožnit volný pohyb bez omezení. Mnohdy bude problém v tom, že sice chceme, aby pes hlídal, ale aby nevstupoval na záhonky, skalky atp.
5.3.2013 | | Autor: Barbora Chmulíková | Zobrazený : 10250x
článok Najčastejšie chyby pri výchove psa Každý robí nejaké chyby a ja som sem napísala zoznamy ako predísť alebo aké sú najčastejšie chyby výchovy psíka od útleho veku. Dúfam, že to mnohým pomôže.
12.2.2013 | | Autor: xx xx | Zobrazený : 5729x
článok Cieľavedomé rozmnožovanie šteniať - plemenitba Pod pojmom plemenitba sa rozumie cieľavedomé rozmnožovanie zvierat. Poďme si o tom trošku povedať viac.
20.11.2012 | | Autor: Kristína Vasilišinová­ | Zobrazený : 10844x
článok Pes a mačka večný nepriatelia, je to pravda? Veľa ľudí hovorí,že psy a mačky sú už od vzniku sveta nepriatelia. Myslíte si že je to pravda? Prečítajte si tento článok a zistíte či áno,alebo nie.
Späť na začiatok