Parazitárne ochorenia-Ektoparazity: DEMODIKÓZA

Demidikóza je ťažké parazitárne ochorenie psov s charakteristickým vypadávaním srsti v postihnutej oblasti kože, ktorá sa zafarbuje na bronzovo až bridlicovosivo. Pôvodcom ochorenia je roztoč z rodu Demodex parazitujúci v chlpových váčikoch a v mazových žliazkach kože. Vplyvom jeho činnosti sa uvoľňujú chlpy a nastáva odlupovanie povrchovej pokožky, ktorá sa charakteristicky zafarbuje a typicky páchne.

článok 1267

Príznaky: 

Prvé zmeny sa vyskytujú na hlave v okolí očí, na lícach, na temeni, pri generalizovanej forme môže byť postihnutá hociktorá časť tela, pričom zmeny sú na podstatne väčšej ploche. Ochorenie postihuje šteňatá a mladé psy, príp. psy konštitučne slabé, zaparazitované, ktoré trpia podvýživou alebo žijú v nehygienických podmienkach. Pri trojročných a viacročných psoch sa vyskytuje zriedka. Demodikóza je častejšia pri hladkosrstých psoch (boxer, dalmatínsky pes, atď.), ako pri psoch s dlhou či hrubou srsťou. Ochorenie na rozdiel od svrabu nesvrbí.

Diagnóza:

Stanovuje sa na základe klinického vyšetrenia a mikroskopického nálezu Demodexov v kožnom zoškrabe alebo z obsahu pľuzgierikov.

Liečenie:

Býva zdĺhavé a nie vždy úspešné (záleží na rozšírení). Používajú sa sírové masti, peruánsky balzam, postrek zmenených miest 5 % Arpalit sprayom a kúpele vo Fenoform forte. Sľúbené výsledky sa dosiahli pri použití preparátu Ivomec. Postihnutý pes by sa mal vyšetriť na vnútorné parazity a pri pozitívnom výsledku urýchlene odčerviť. Do krmiva treba pridávať zvýšené množstvo vitamínov, najmä B-komplex. Krmivo má mať vysoký obsah bielkovín. Dobre pôsobia vychádzky na slnku.