Parazitárne ochorenia-Ektoparazity: SVRAB

Často sa vyskytuje len v nehygienických chovoch alebo pri poľovných psoch, ktoré sa používajú na brlohárenie.

článok 1266

Ochorenie spôsobuje zákožka svrabová, ktorá si v koži vytvára chodbičky a pri pohybe psovi spôsobuje nepríjemný pocit svrbenia.

Príznaky: 

Koža je vplyvom sústavného dráždenia zapálená, červenkastá, srsť ľahko vypadáva. Na začiatku ochorenia zmeny len ťažko zistiť, ale pri rozšírení sa svrabu, klinické príznaky sú charakteristickejšie. Z poškodenej kože vyteká lymfa, ktorá na povrchu schne, na postihnutých miestach sa vytvárajú malé chrastičky. Svrbenie sa stupňuje v teplých miestnostiach, čo je spôsobené zvýšenou pohybovou aktivitou svrabovcov.

Svrab postihuje psov každého veku a najčastejšie sa vyskytuje na chrbte nosa, na ušniciach, na bruchu a na vnútorných plochách stehien.

Diagnóza:

Stanovuje sa mikroskopickým vyšetrením  zoškrabu kože, ktoré treba opakovať v prípade negatívneho výsledku. Klinickým vyšetrením sa zisťuje veľké svrbenie, zapálená pokožka s chrastičkami, ktorá má sladkastný mdlý zápach.

Liečenie:

Rrobí sa buď lokálne, keď sa masťou alebo roztokom natiera postihnutá plocha alebo celkove vo forme kúpeľov.

Pri ošetrení postihnutého psa je dôležitá dezinfekcia prostredia a výstroja. Treba upozorniť, že svrab je ochorenie, ktoré sa môže preniesť aj na človeka.