Parazitárne ochorenia- AKTYLOSTOMATÓZA a PÁSOMNICE

Toto ochorenie spôsobujú červy Ancylostoma caninum, ktoré parazitujú tiež v tenkom čreve psa. Majú pomerne zložitý vývoj. V konečnej fáze sa zabodávajú do steny tenkého čreva, odkiaľ vysávajú krv. Pri invázii nastáva krvácanie do čreva, anémia, chudnutie a hnačky.

článok 1260

Príznaky:

Výrazné svrbenie, srsť je matná a odstávajúca.

Liečenie:

Robí sa na základe pozitívneho vyšetrenia výkalov. Používajú sa zahraničné preparáty Vermox, Tetramizol, Kambendazol a pod.

Pásomnice

Pásomnice patria do skupiny plochých červov. Sú zložené z hlavičky, krčka a jednotlivých článkov. Ich dĺžka môže byť niekoľko mm až metrov. Pásomnice sa vyskytujú pri dospelých psoch pomerne často a k svojmu vývoju potrebujú medzihostiteľa.

Príznaky:

Psy postihnuté pásomnicami obyčajne chudnú, ich srsť je matná, zježená a hrubá, často sa striedajú tvrdé výkaly s hnačkou. Pozoruje sa zvýšené škrabanie, vyrážky a niekedy aj nervové príznaky.

 

Pásomnica psia

Hostiteľom je pes, medzihostiteľom sú psie blchy. Pásomnica je 10-30 cm dlhá, vylučované články sú veľké asi 3 x 9 mm a tvarom pripomínajú uhorkové semená. Tieto sa vo vonkajšom prostredí rozpadávajú, pričom sa uvoľňuje veľké množstvo vajíčok, ktoré sú požierané larvami bĺch. Po dokončení ich vývoja sú blchy zdrojom nákazy pre psa.

 

Pásomnica hrášková

Jej medzihostiteľom, t. j. zvieraťom, v ktorom sa vyvíja zárodok pásomnice, sú králik a zajac. Vyskytuje sa najmä pri poľovných psoch, ako aj pri psoch chovateľov králikov.

 

Pásomnica zúbkovaná

Jej vývojové štádium sa uskutočňuje vo vnútornostiach raticovej zveri. Najčastejšie sa nakazia poľovné psy, ktorých kŕmia vnútornosťami zastreleného jedinca. Pásomnica dorastá do dĺžky 2-3 metre.

 

Pásomnica vrtohlavá

Medzihostiteľom tejto pásomnice sú voľne žijúce prežúvavce pôvodne pochádzajúce z juhu (daniel a muflón) a z domácich zvierat, ovce. Táto pásomnica sa vyskytuje pri pastierskych a poľovných psoch a dosahuje dĺžku 0,6 – 1 m.