Parazitárne ochorenia- ENDOPARAZITY a ŠKRKAVKY

Vnútorné parazity žijú v tráviacej sústave psov a svojou činnosťou spôsobujú zápaly tráviacej rúry, odoberajú svojmu hostiteľovi časť živín a vylučujú zo seba látky, ktoré sú pre organizmus hostiteľa škodlivé.

článok 1259

Škrkavky

CHARAKTERISTICKÉ VLASTNOSTI: (Toxocora canis) je hladký, na priereze okrúhly červ dlhý 6 – 10 cm, resp. i viac. Žije tenkom čreve psa. Pri vývoji nepotrebuje medzi hostiteľa. Vo vajíčku, ktoré sa výkalmi dostane do vonkajšieho prostredia, sa o 4 – 5 dní vyvinie zárodok, ktorý sa asi o 2 týždne premieňa na larvu schopnú invázie.

Keď takto premenené vajíčko opäť zožerie pes, v tenkom čreve sa z neho vyvinie larvička, ktorá sa krvnou cestou cez cievy dostane do pľúc, odtiaľ do priedušiek a do horných dýchacích ciest. Pes ju spolu s hlienmi prehltne do žalúdka, odkiaľ prechádza znova do tenkého čreva, kde dospeje a opäť vylučuje vajíčka, z ktorých vzniká ďalšia generácia škrkaviek.

ODOLNOSŤ vajíčok je vo vonkajšom prostredí mimoriadne vysoká. Prechodne znášajú pokles teploty až na – 30 °C. Vyhovuje im vlhké prostredie a v hnijúcich substrátoch vydržia až niekoľko rokov. Suché prostredie ich ničí pomerne rýchlo, podobne ako aj vysoké teploty a slnečné žiarenie.

NEBEZPEČENSTVO škrkaviek spočíva nielen v odoberaní živín svojmu hostiteľovi, ale i v produkcii výlučkov, ktoré poškodzujú nervovú sústavu psov. Napadnuté šteňatá majú zníženú odolnosť voči infekčným chorobám. Ďalším nebezpečenstvom je možnosť prenosu týchto parazitov na deti, ktoré dostávajú teploty, reumatické bolesti a vzniká nechutenstvo. Veľké nebezpečenstvo lariev škrkaviek spočíva v tom, že poškodzujú očnú sietnicu a centrálnu nervovú sústavu.

Príznaky:

Ochorenie sa prejavuje pri mladých psoch chudnutím, zväčšením objemu brušnej dutiny, nadutosťou, striedavou chuťou, čkaním, pri masovejšej invázii nervovými príznakmi a upchatím čreva parazitmi.

Liečenie:

Používa sa preparát Helmirazin v dávke 200 mg na kg hmotnosti 2 – 3 dni po sebe. ODČERVENIE je správne opakovať v intervale 14 – 28 dní a robiť pravidelné vyšetrenia výkalov šteniat a chovných sučiek. V praxi sa odskúšalo odčervenie šteniat vo veku 5 – 7 dní s veľmi dobrým výsledkom pričom nastalo podstatne lepšie zužitkovanie prijímaného mlieka a rýchlejší rast. Ďalšie preparáty na vhodné odčervenie sú Vermox a Decaris z MĽR, ktoré sa dovážajú na humánne použitie. Popri škrkavke psej žije v tenkom čreve psovi i škrkavka šelmia, ktorá má iný vývoj v organizme hostiteľa. Príznaky i spôsob liečenia sú však zhodné so škrkavkou psou.