Výživa a kŕmenie psa

Pes a mačka patria medzi mäsožravce. Dlhým domestikačným procesom bola síce do istej miery postihnutá aj ich tráviaca sústava, ale základnou zložkou ich potravy má byť krmivo živočíšneho pôvodu. Je ľahšie stráviteľné, preto dokonalejšie využiteľné pre potrebu organizmu. Krmivá rastlinného pôvodu sú ťažšie stráviteľné a ich využiteľnosť je nižšia.

článok 1102

Správna a plnohodnotná výživa je základným predpokladom úspešného chovu domácich mäsožravcov. Od nej závisí zdravotný stav zvierat, ich schopnosť rozmnožovať sa, dať zdravé potomstvo a odchovať ho bez strát. Od výživy závisí vývoj a rast organizmu, možnosť využitia jeho schopností a vonkajší vzhľad  zvieraťa.

Potrava je potrebná na tvorbu telesnej energie a na rast celého organizmu ( kosti, zuby, svaly, vnútornosti atď. ). Zvýšené nároky na výživu majú zvieratá počas kotností  a dojčenia, počas výmeny chrupu, pri pĺznutí a pri veľkých stratách energie zapríčinených požadovaným vysokým výkonom alebo chladom.

Hlavné zložky potravy sú bielkoviny, cukry a tuky. K nim treba prirátať vitamíny a minerálne látky.

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami organizmu, cukry a tuky sú energetickými zložkami.

Psy kŕmime tak, aby 60 – 75% kŕmnej dávky tvorili produkty živočíšneho pôvoduzvyšok potrava rastlinného pôvodu.

Z krmív živočíšneho pôvodu skrmujeme najmä vnútornosti ( srdce, pečeň, držky, obličky, pľúca, slezinu ), mäso ( predovšetkým hovädzie, menej bravčové, hydinu a ryby ), mäkké kosti a chrupky ( rebrá ), vajcia, mlieko, mliečne výrobky ( tvaroh, syry ). Z krmív rastlinného pôvodu používame  najmä ovsené vločky, ryžu, krúpy, cestoviny, biele pečivo, zeleninu, menej zemiaky.

Mäso a vnútornosti

 Ak sú zdravotne bezchybné, skrmujeme polosurové, inak ich radšej varíme. Kosti dávame psovi kvôli vysokému obsahu minerálnych látok, ale aj preto, lebo pri ich ohlodávaní si pes odstraňuje zo zubov povlak, ktorý je základom zubného kameňa. Psom je vhodné dávať kĺbové hlavice, ktoré po ohrýzaní odstránime. Nedávame im rúrkovité kosti, ktoré môžu byť nebezpečné ( najmä kosti z hydiny ).


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Štefan Strlík
comments powered by Disqus

súvisiace články

9.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 2471x
článok Aké chovateľské potreby si pripraviť pred cestou do útulku. Keď ste si vybrali nového psieho kamaráta z útulku a chystáte sa na radostnú udalosť,keď psíka z útulku odveziete do jeho nového domova, mali by ste byť na túto udalosť pripravení. Pre príchod nového člena rodiny by ste mali mať doma pripravené aspoň základné chovateľské potreby, bez ktorých je chov psa nemysliteľný.
1.2.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3812x
článok Ako vybrať vhodné granule pre psov? Ponuka „univerzálnych“granul pre psov zo supermarketov je v dnešnej dobe taká široká, že by sa mohlo zdať, že rady k vhodnému výberu krmiva strácajú na dôležitosti. Opak je pravdou. Keď chcete svojmu psiemu miláčikovi dopriať naozaj plnohodnotnú výživu, výberu krmiva pre psa by ste mali naopak venovať čo najväčšiu pozornosť.
26.11.2014 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 19766x
článok Vitamíny a krmné dávky pre psa Mladé rastúce psy majú zvýšené nároky na spotrebu bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Rýchlorastúca kostra a narastajúca svalová hmota potrebujú pre svoj rýchly rast mnoho stavebných látok, ktoré čerpajú z krmiva.
11.10.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3479x
článok Základní podmínky života psa Člověk se stal pánem psa. Pes mu slouží, ale člověk mu musí zajistit základní podmínky života – krmení, ošetřování a rozmnožování. Krmení začíná již u štěňat.
1.7.2013 | | Autor: Katarína Lisická | Zobrazený : 10517x
článok Kombinácia granúl a BARFU ? Je kombinácia granúl a Barfu vhodná?
Späť na začiatok