Vitamíny a krmné dávky pre psa

Mladé rastúce psy majú zvýšené nároky na spotrebu bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Rýchlorastúca kostra a narastajúca svalová hmota potrebujú pre svoj rýchly rast mnoho stavebných látok, ktoré čerpajú z krmiva.

článok 1103

Preto týmto zvieratám podávame  krmivo zložené asi zo 70 živočíšnych produktov ( svalovina, vnútornosti, držky, vajcia, mlieko ) a z 30 rastlinných zložiek ( ovsené vločky, ryža, zelenina ), vitamínov a minerálnych látok.

Šteňatám do veku 3 mesiacov sa má kŕmna dávka podávať 5- krát denne, do veku 6 mesiacov 4-krát, do 9 mesiacov 3-krát denne a po 9. mesiaci asi do 18 mesiacov 2-krát i viackrát cez deň. Pes sa má v dospelosti kŕmiť podľa pracovného a chovného využitia. Pre mierne zaťažené psy ( prakticky všetky spoločenské plemená ) sa podáva záchovná kŕmna dávka, kde pomer živočíšnych produktov ku krmivám rastlinného pôvodu môže klesnúť na hodnotu 1 : 2 až na 1 : 2.

Vajcia sú pre psa výborným plnohodnotným krmivom. Kŕmime ním už šteňatá ( surový žĺtok ), ale aj rastúce mladé psy, kotné a dojčiace sučky.

Mlieko je jednou z hlavných zložiek výživy šteniat a rastúcich mladých psov. Podávame ho v primeranom množstve. Vo väčšom množstve spôsobuje dospelým jedincom hnačku. Keď sa rastúcim psom neustále podáva mlieko, môžu výrazne prerásť výšku stanovenú štandardom.

Mliečne výrobky (tvaroh, syry, jogurty) sú vítalným a dôležitým spestrením výživy, podobne ako ryby a rybie filé.

Ovsené vločky používame najčastejšie zaparené, resp. varené v mäsovej polievke alebo mlieku. Pre zmenu chutí môžu byť opražené na tuku.

Jačmenné  krúpy a ryža sú tiež vhodným krmivom, ktoré je najlepšie podávať po 15 – 20 minútach varenia, čím sa zvýši ich stráviteľnosť.

Do kŕmnej dávky zaraďujeme i cestoviny, ktoré varíme v slanej vode.

Pečivo podávame občas, najlepšie staršie a v kuse. Pes si ho obhrýza podobne ako kosť.

Zo zeleniny je najvhodnejším krmivom mrkva, ktorú podávame najlepšie surovú a nastrúhanú. Obsah vlákniny v mrkve vhodne dopĺňa kŕmnu dávku. Mrkva obsahuje aj veľké množstvo provitamínu A. podobne môžeme pridávať aj kaleráb, zeler, karfiol a ovocie. Psy obľubujú i cesnakovú chuť, preto im raz za čas pridávame do krmiva jeden strúčik naškrabaného cesnaku.

Na úspešný rast, ale aj na udržanie správnej kondície sú potrebné vitamíny, ktoré sú biokatalyzátormi v organizme. Označujú sa veľkými písmenami a rozdeľujú sa na vitamíny rozpustné v tukoch ( A, D, E, K ) a rozpustné vo vode ( ostatné ).

  • Vitamín A je dôležitý pri raste a reprodukcii.
  • Vitamín B ( B – kompex ) podporuje činnosť nervovej sústavy a kože s jej derivátmi.
  • Vitamín C pomáha pri ochrane organizmu pred infekciami.
  • Vitamín D sa zúčastňuje na výstavbe kostí, usmerňuje usadzovanie vápnika a fosforu.
  • Vitamín E má vplyv na plodnosť a rast organizmu.
  • Vitamín H ovplyvňuje zdravotný stav kože a tvorbu srsti.
  • Vitamín K sa zúčastňuje na zrážaní krvi.

Vitamíny môžeme podávať v osvedčenom preparáte Spofavit, resp. vo vodorozpustných  Combinaloch (A, AD, AD, E, K ), prípadne psom väčších plemien v kŕmnej prísade KONVIT. Veľa vitamínov obsahuje aj Pangamin ( pivovarské kvasnice ) a Roboran H.

 

Vitamíny

Minerálne látky ( vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík ) a mikroelementy ( kobalt, meď, zinok, mangán, železo ) sú nevyhnutné pre normálny zdravý vývoj organizmu. Sú potrebné pri stavbe kostry, svaloviny, ale aj ostatných tkanív. Pridávajú sa vo forme minerálnych prísad ( Plastin, Roboran ). Ich spotreba je veľmi malá ( každý druhý deň na hrot noža ), iba pre vysokokotné a dojčiace sučky je dávka niekoľkonásobne vyššia.

Pes má mať k dispozícii stále čerstvú vodu. Čaje podávame pri tráviacich poruchách podľa návodu.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Štefan Strlík
comments powered by Disqus

súvisiace články

9.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 2483x
článok Aké chovateľské potreby si pripraviť pred cestou do útulku. Keď ste si vybrali nového psieho kamaráta z útulku a chystáte sa na radostnú udalosť,keď psíka z útulku odveziete do jeho nového domova, mali by ste byť na túto udalosť pripravení. Pre príchod nového člena rodiny by ste mali mať doma pripravené aspoň základné chovateľské potreby, bez ktorých je chov psa nemysliteľný.
1.2.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3824x
článok Ako vybrať vhodné granule pre psov? Ponuka „univerzálnych“granul pre psov zo supermarketov je v dnešnej dobe taká široká, že by sa mohlo zdať, že rady k vhodnému výberu krmiva strácajú na dôležitosti. Opak je pravdou. Keď chcete svojmu psiemu miláčikovi dopriať naozaj plnohodnotnú výživu, výberu krmiva pre psa by ste mali naopak venovať čo najväčšiu pozornosť.
11.10.2013 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3485x
článok Základní podmínky života psa Člověk se stal pánem psa. Pes mu slouží, ale člověk mu musí zajistit základní podmínky života – krmení, ošetřování a rozmnožování. Krmení začíná již u štěňat.
20.8.2013 | | Autor: Štefan Strlík | Zobrazený : 7361x
článok Výživa a kŕmenie psa Pes a mačka patria medzi mäsožravce. Dlhým domestikačným procesom bola síce do istej miery postihnutá aj ich tráviaca sústava, ale základnou zložkou ich potravy má byť krmivo živočíšneho pôvodu. Je ľahšie stráviteľné, preto dokonalejšie využiteľné pre potrebu organizmu. Krmivá rastlinného pôvodu sú ťažšie stráviteľné a ich využiteľnosť je nižšia.
1.7.2013 | | Autor: Katarína Lisická | Zobrazený : 10532x
článok Kombinácia granúl a BARFU ? Je kombinácia granúl a Barfu vhodná?
Späť na začiatok