Týždeň otázok a odpovedí - Zrak, čuch a spánok psa

Čuch a zrak psa. Ako je to s týmito zmyslami u psa v porovnaní s tými ľudskými? Jedno je lepšie vyvinuté u psa, iné u človeka. Ktoré, a o koľko lepšie, sme si rozpísali nižšie v článku. Tiež zistíme koľko času z dňa vlastne pes prespí, a že či vrtenie chvostom u psa je vždy prejavom len radostného správania.

článok 748

O koľko lepší je čuch psa od toho ľudského?

V nose človeka sa nachádza približne päť miliónov čuchových receptorov; pes ich má asi dvesto miliónov. Pes je tým pádom schopný zachytiť aj veľmi slabý pach – stačí, aby vzduch či kvapalina obsahovali iba pár častíc na miliardu pachových pôvodcov. Psí čuch je navyše stavaný tak, aby bol schopný odobrať vzorku vo vzduchu na analýzu. Nie všetky plemená majú rovnakú štruktúru svojho ňufáčika. U niektorých, pod vplyvom šľachtenia, sa zmenšila napríklad reálna plocha pokrytá čuchovými receptormi. U niektorých plemien však cieľom šľachtenia bolo zlepšenie čuchu, a tak ako je tomu u plemena bloodhound, sú ich skvelé stopovacie schopnosti využívané pri pátraní v policajných zložkách. Bloodhound má okrem dlhého mohutného nosu taktiež dlhé padavé uši, ktoré zdvíhajú od zeme pachy, a ďalej kožné záhyby okolo tlamy, kde tak sa pach lepšie zachytí a udrží po dlhšiu dobu.

Vidí pes farby?

Áno, aj pes vidí farby, ale nie v takej širokej škále, ako je schopné vidieť oko človeka. Okrem toho, farby nevidí tak ako my. Pes nemá tak vyvinuté farebné videnie, pretože to vlastne k ničomu nepotrebuje. Pre svoj život mu je omnoho viacej užitočný skvelo vyvinutý čuch. Zrak psa je presne taký, ako by ste čakali u zvieraťa, ktorého prežitie závisí na skorom spozorovaní koristi. Jeho zrak je zameraný za zachytenie rýchleho pohybu.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov


Ako dlho pes spí?

Pes prespí viac ako polovicu života – spí desať až trinásť hodín denne, staršie psy dokonca dlhšie. Niektoré plemená sú aktívnejšie ako iné, napríklad Jack Russel v porovnaní s basetom. Umiestenie psa vonku alebo v byte má takisto vplyv na to, ako dlho pes psí, spolu aj s počasím. Ak však máte pocit, že váš pes psí viac, ako je zdravé  a je letargický, navštívte veterinára.

Spia domestikované psy na chrbte?

Mnoho ľudí si myslí, že so spánkom na chrbte sa môžu stretnúť iba u domestikovaných psov. Nie je tomu tak však, hore bruchom spia aj líšky, či vlci žijúci v zajatí. Aby pes, či iné zviera spalo takto, je potrebné aby si pripadal v bezpečí a musí mu byť teplo. Keď je chladno, je mu lepšie, keď spí schúlený do klbka, aby mu neunikalo teplo.

Znamená vrtenie chvostom vždy priateľský prejav?

Aby sme si mohli vyložiť psie chovanie správne, je potrebné sledovať ho celkovo, nie len detailne. Pes, ktorý stojí na napätých nohách, má naježený chrbát a uprený pohľad, rozhodne nie je v priateľskom rozpoložení, aj keby akokoľvek veľa vrtel chvostom. Priateľský pes je taký, ktorý je uvoľnený, smeje sa a vrtí chvostom, ktorý smeruje dole alebo vodorovne, zo strany na stranu. Pes, ktorý je nervózny a pripravený niekoho uhryznúť, môže tiež vrtieť chvostom, ale ten ho bude mať skôr zvesený smerom nadol.

Štastný pes

Foto: Priateľský pes je taký, ktorý je uvoľnený, smeje sa a vrtí chvostom, ktorý smeruje dole alebo vodorovne, zo strany na stranu.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10340x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4772x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24659x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3524x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3683x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5852x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok