Týždeň otázok a odpovedí - Stravovacie návyky a iné zlozvyky

Dnes si zodpovieme otázky o psej nadváhe, o tom, prečo psy žerú trávu, pijú vodu zo záchodovej misy, o provokácii malých psov a močení.

článok 717

Ako rozpoznáte, že vás pes má nadváhu?

Správna hmotnosť sa u psov stanovuje pomocou indexu telesnej kondície Body Conditioninh Scoring (BCS). Podľa indexu má pes normálnu hmotnosť, keď mu nahmatáte rebrá, majú byť však pokryté jemnou vrstvou tuku. Takisto aj koreň chvosta by mal byť obalený tukom. Pes, ktorý má normálnu hmotnosť sa bude zužovať za hrudným košom, má viditeľne „prehnutý“ pás. U psov s nadváhou sú rebrá a koreň chvosta obalené takým množstvom tuku, že ich nejde nahmatať. Má plochý chrbát pripomínajúci stôl a pri pohybu v okolí brucha previsujú tukové laloky.

Prečo psy žerú trávu, keď sa im chce potom zvracať?

Jedna teória tvrdí, že žrať trávu a následne zvracať psy naučila evolúcia. Začali s tým divoké psy, keď omylom zožrali niečo, čo nemali a po čom im bolo špatne. Tráva tak slúžila k dvom účelom: naviazala na seba škodlivú potravu a podráždila žalúdočnú stenu, čo vyvolalo dávenie. Ďalšia teória vraví, že psi žerú trávu pretože im chutí, poprípade im dodáva potrebnú vlákninu a chlorofyl, ktorý napomáha tráveniu. To by vysvetľovalo, prečo psi po zožratí malého množstva trávy nezvracajú. V skutočnosti vlastne nikto poriadne nevie, preč psi žerú trávu. Nie je však dôvod im v tom brániť, ak jej neskonzumujú príliš mnoho a príliš často.

Prečo malí psi tak radi provokujú tie veľké?

Chybu netreba hľadať v malých plemenách, ale v ich majiteľoch. Pretože sa im malí psíkovia zdajú milí a podarení, nechávajú ich robiť si, čo sa im zachce. Všetko im vždy prejde. Niektorí malí psi naozaj štekajú pretože majú strach, ale sú aj takí, ktorí provokujú veľké psy len preto, aby vyvolali bitku. Hovoria im akoby: „Ja som takisto pes! Tak čo, trúfaš si?“. Ak im budete toto tolerovať, koledujete si o to, že časom to prerastie v niečo závažnejšie. Bude rásť jeho ego. Mnoho malých psov navyše rada ich majiteľov nosieva na rukách, čo v nich opäť vzbudzuje dojem, že sú niečo viacej. Takýto malý rebel je vtipný a roztomilý, pokiaľ však nenarazí na veľkého psa, ktorý sa nenechá nachytať. Malý pes môže začať bitku, ale veľký pes ju vždy skončí. Je preto na majiteľoch, aby si dávali pozor na svojich malých psov, aby ich v tom nepodporovali. Význam tu má socializácia s ostatnými psami a výcvik. Nedovoľte svojmu psovi, aby provokoval ostatných. Ak predsalen vyvolá bitku, vezmite ho do náruče a choďte s ním domov.

 

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku - Poradňa pre psov

 


Je naozaj potrebné, aby pes pri močení zdvíhal nohu?

Pre psa áno. Je totiž lepšie nechať značku vo výšku nosa, pretože si to lepšie všimnú ostatné psy a pach navyše takýmto spôsobom sa môže lepšie rozniesť vetrom. Niektorí psi to nerobia, obzvlášť tí kastrovaní.

Prečo pes pije vodu zo záchodu? Nemôže sa mi nič stať?

Psi považujú záchodovú misu za fantastickú porcelánovú studienku, z ktorej pramení zázračná voda. Sú toho názoru, že voda zo záchodu je pramenitejšia, lepšie vychladnutá a nie je odstáta tak ako tá ich voda v miske. Takisto materiál záchodovej misy je pri nich faktorom, prečo im táto voda chutí.  Navzdory tomu, že pre psov je voda zo záchodových mís chutnejšia, odborníci nedoporučujú, aby psi zo záchodu pili, pretože v mise môžu byť zbytky chemických čistiacich prostriedkov, nespomínajúc ďalšie nečistoty. Riešenie je jednoduché: nechávajte priklopený záchod.


Fontána pre psov 

Foto: Fontána pre psov -možnosť ako zabezpečiť psovi stály prísun čerstvej vody.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10340x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4772x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24659x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3524x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3683x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5852x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok