Týždeň otázok a odpovedí - Štekanie a zavýjanie

Dnes si zodpovieme tri otázky o štekaní psov. Konkrétne ako je to so zavýjaním pri pustení sirény, prečo pes šteká na ľudí v uniforme. Na tretej otázke si vysvetlíme problém ustavičného štekania. Na záver si povieme o súťaži vo výskoku psa a niečo o špecifickom výraze pudla.

článok 752

Prečo pes zavýja, keď počuje sirénu?

Pre psa je zavýjanie náramnou zábavou, je to pre neho ako spievanie v zbore. Psy odjakživa spolu komunikovali týmto spôsobom na veľké vzdialenosti. Kedysi dávno panovala mienka, že zvuk sirény dráždi citlivé ušné bubienky psa a spôsobuje mu bolesť, teda že pes zavýja bolesťou. Dnes sa však väčšina odborníkov zhoduje na tom, že vytie u psov predstavuje inštinktívne skupinové chovanie. Určitý zvuk, siréna alebo niektoré tóny zahraté na husliach, príjmu psa zdvihnúť bradu k nebu a zavýjať. Niektoré plemená vyjú viacej, iné menej. Severské psy, viacej podobné vlkom, to považujú za samozrejmosť, čo platí aj u pre bíglabaseta, majú totiž veľmi špecifický hlas.

Ako reaguje pes na človeka v uniforme?

Odborníci tvrdia, že to je tým, že psov agresívnemu chovaniu naučili. Je prirodzené, že pes šteká, keď sa k plotu priblíži cudzí človek, chce pred ním varovať. S poštármi je navyše problémom to, že prichádzajú každý deň v rovnakú hodinu. Pes šteká, aby rodinu upozornil na ich príchod. A potom ten cudzinec odíde. Pes má tak dojem, že votrelca vyhnal. Vníma to tak, že zaštekal a on odišiel.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Prečo niektorí psi ustavične štekajú?

Psy štekaním vyjadrujú radu pocitov: vzrušenie, úzkosť, nudu, teritoriálnosť, agresiu, hravosť a hlad. Okrem toho, psa môže k štekaniu vyprovokovať niečo v jeho okolí. Určitú rolu tu zohráva aj druh plemena psa. Temperamentné plemená, ktoré sú stále doma samé a sú znudené, sa často krát svojej energie zbavujú práve štekaním. Od severského psa zase nemôžeme očakávať, že sem tam nezavyje, alebo že lovecký pes nezašteká, ak bude vidieť veveričku alebo králika. Svojím spôsobom za „otravné“ štekanie psov môžu naši predkovia. Vlci neštekali tak často, ľudia však v procese domestikácie psov ich štekanie podporovali. Štekanie slúžilo ako varovanie a pomáhalo ľuďom chrániť majetok, odradzovalo zlodejov. Preto dávali prednosť psom, ktorí štekali, a dokonca ich k tomu šľachtili.

Ako ďaleko pes doskočí a vysoko vyskočí?

V posledných rokoch sa do popredia dostali súťaže psov vo výskoku. Tento typ súťaže spočíva v tom, že sa pes rozbehne po vyvýšenom skokanskom mostíku a z neho skočí do vzduchu za hodeným predmetom. Bezpečné pristátie psa zaisťuje úzky bazén. Najvýznamnejšou organizáciou zaoberajúcou sa týmito súťažami je spolok nazývaný Dock Dogs. Zaznamenané rekordy: do výšky 4,2 metra a do diaľky 8,6 metra.

Má špecifický výraz pudla význam?

Prekombinovaný strih pudlov vznikol pôvodne z praktických dôvodov. Bambulky chlpov okolo kĺbov a životne dôležitých orgánov sa týmto psom nechávali   zámerne, s cieľom chrániť namáhavé či chúlostivé partie, pretože tieto psy pomáhali ľuďom pri love, išlo o vodný typ sliediča. Dokonca aj chumáčik na chvoste mal svoje opodstatnenie: údajne bolo vďaka nemu ľahšie psa rozpoznať na diaľku a vo vysokej tráve. Na dnešných výstavách sa to s frizúrami u pudlov samozrejme preháňa.

Pudel


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok