Týždeň otázok a odpovedí - Štekanie a spánok psa

Zaujíma vás, prečo keď vám zazvoní telefón, váš psík vám to musí radostne oznamovať nepretržitým štekaním? Odpoveď na túto otázku a zopár ďalších nájdete v článku.

článok 718

Prečo pes šteká, keď zazvoní telefón?

Polovica psov začne štekať, keď nám, im pánom zazvoní telefón, pretože sme ich tomu tak naučili. Keď s niekým telefonujeme, nechceme aby pes štekal, snažíme sa ho teda umlčať, napríklad pohladením, hodíme mu hračku, alebo niečo iné a to len preto, aby bol ticho. Pes to však vníma ako formu odmeny, a tak šteká zakaždým, keď telefón zazvoní. Ešte horším prípadom je, ak mu dáme pamlsok, aby sme ho umlčali. Pes to chápe ako pochvalu. Neodmeňujte preto psa za to, čo nechcete aby robil. Riešením je ignorovať štekanie psa.

Majú psy sny?

Aj psy majú dva druhy spánku, podobne ako my ľudia. Hlbší spánok sa vyznačuje rýchlymi pohybmi očí – REM spánok. Počas tejto fázy sa ľuďom zdajú sny. Vieme, že psy počas REM spánku zrýchlene dýchajú a mykajú nohami. Tým pádom sa dá uvažovať o tom, že aj psom sa zdajú sny. Ale o čom psy snívajú, sa asi nikdy nedozvieme.

Prečo pes musí očuchať miesto, kam chodia močiť všetci psi?

V moči sa nachádza množstvo pachov, takže psom slúži ako databáza informácií, z ktorej dokážu zistiť  pohlavie a spoločenské postavenie psa, ktorý ju zanechal a dokonca aj čim bol kŕmený. Keď pes zdvíha nohu, zanecháva po sebe pach, ktorý môžu iné psy zachytiť. Snažia sa močiť čo najvyššie, aby zanechali dojem, že pes, ktorý močil, je väčším psom ako ostatní.  Psíkovia sa delia o rovnaké územie a psia etiketa určuje, kto má kde dovolené močiť. Dominantný pes necháva stopu na najvyššom mieste. Nevykastrovaný pes značkuje svoje teritórium až na tridsiatich miestach, zatiaľ čo vykastrovaný len na zhruba troch.  Feny takisto zanechávajú po močení  pachy. Tie sa nesnažia močiť čo najvyššie, pretože nie je pre nich tak podstatné dávať najavo svoj sociálny status. Ale dominantné feny niekedy nohu zdvihnú.

Prečo niektoré psy vykonajú veľkú potrebu tak dlho?

Psie výkaly – ďalší zdroj informácii. Pes z nich pozná napríklad o aký druh zvieraťa ide alebo jeho pohlavie. Je to pre nich forma značkovania vymedzujúca ich teritórium, preto môže pes dlho rozmýšľať, ktoré teritórium si vyberie na označkovanie. Niektoré psy to ale robia schválne. Zistili, že čím dlhšie vykonávajú svoju potrebu, tým sa predlžuje ich pobyt vonku.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

Keď pes zíva, je ospalý alebo znudený?

V skutočnosti ani jedno, ani druhé. Zívanie zvyšuje prísun kyslíku a zrýchľuje srdečnú činnosť, čo vzpružuje mozog. Psy zívajú, jednak aby sa  vzpružili, jednak aby sa upokojili. Záleží od situácie. Ďalej psy zívajú aj na cvičisku, a to si ich majitelia vysvetľujú tak, že sa nudia. Čo ale nie je pravda, pes zíva preto, že je napätý, je nervózny lebo chce pánovi vyhovieť, ale nevie ako.Zívanie u psa Foto: Psy zívajú, jednak aby sa  vzpružili, jednak aby sa upokojili.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok