Týždeň otázok a odpovedí - Starostlivosť o zdravie

Očkovanie, zoonózy, liečba chrupu psa a chirurgické kozmetické zákroky u psa. To sú témy, ktoré si priblížime dnes.

článok 745

Prečo je psy potrebné očkovať celý život?

Predstava, že domáce zvieratá potrebujú každoročne aplikovať tzv. „kombinovanú vakcínu“ (obvykle proti psiemu záškrtu, leptospiróze, paraunfluenzie, parvoviróze, psinke a koronaviróze), zvoľna ustupuje novým postupom, kedy sa vakcíny zostavujú psovi „na telo“ a odpovedajú viacej jeho individuálnym potrebám. Tento individuálny prístup sa uplatňuje až po základnej prvotnej vakcinácii šteniat. Očkovanie sa spravidla opakuje každé tri roky, niekedy podľa momentálnej potreby, inokedy vôbec. Podľa toho, akým rizikám je pes vystavený. Očkovanie proti besnote samozrejme stanovuje zákon. Iba váš veterinár vie, ako častému očkovaniu je potrebné s vašim psom pristupovať. Aj ak by očkovanie nemalo byť opakované každý rok, minimálne preventívna prehliadka raz za rok je potrebná.

Môžu sa ľudia nakaziť psími ochoreniami?

Choroby prenosné zo zvieraťa na človeka sa odborne nazývajú zoonózy,  a je ich priam strašidelný zoznam. Prvotné miesto zaujíma besnota. Ďalšou hrozbou sú baktérie – salmonelóza, leptospiróza, campylobakterióza. Choroby parazitického pôvodu, ktorými sa môžeme nakaziť od psa, zahrňujú pásomnicu, machovce, škrkavky, lymskú boreliózu. Problémom môžu byť tiež niektoré mykózy, tj. kožné ochorenia spôsobené plesňami. Väčšine týchto ochorení sa dá predchádzať, ak udržujeme psa v čistote a v zdraví.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Liečia sa aj psom zubné kanáliky?

Áno, liečia. Ani psom sa nevyhýbajú ochorenia zubného chrupu. Našťastie, u nich táto liečba prebieha v celkovej anestézii. Medzi najčastejšie príčiny vzniku ochorenia patrí hryzenie hovädzích kopýt, tvrdých plastových hračiek a niekedy aj kameňov. Preto je dôležitý výber hračiek, ktoré dávate vášmu psovi. Najčastejšie sa psom zlomia špičáky – dentis canini a horné stoličky. Ak sa zlomený zub nelieči, v ďasnách sa vytvorí hnisavý vačok a infekcia sa môže rozšíriť do celého tela.

Nosia aj psy strojček na zuby?

Psy nenosia strojček pre estetiku, ale pre bolesť. Slúžia im na uľahčenie hryzenia potravy. Zuby im je možné napraviť behom dvoch až troch mesiacov. Psie zuby po narovnaní zostávajú väčšinou na mieste. Najčastejšie takýmto problémom trpia rotvajlery, maltézkoviapudlovia.

Môže aj pes podstúpiť plastickú operáciu?

U psa sa môžeme stretnúť s ťažkosťami s kožnými záhybmi v okolí očí alebo so spodnými viečkami, môže sa mu obrátiť rasa, ktorá tak tlačí na rohovku a dráždi ju. Typické je to pre plemená s výraznými kožnými záhybmi – buldog, šar-pei, mops. Keď sa im to stane, je to pre nich veľmi nepríjemné, je potrebný chirurgický zákrok. Overili sa už aj botulotoxinové injekcie. Po ich aplikácii sa očné viečko vráti zase do pôvodnej polohy. Oba zákroky menia vzhľad psa. Ale im sa po takom zákroku uľaví.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok