Týždeň otázok a odpovedí - Starostlivosť o psa

Opatrenia proti strateniu psa, ako psa naučiť vyvenčiť na povel, či je ku šťastiu psa naozaj potrebná záhrada, to sú dnešné témy. Ak vás zaujíma aj to, koľko pes vydrží nemočiť a či je pre neho vhodná škôlka alebo pobyt v hotely, prečítajte si v zodpovedaných otázkach.

článok 753

Ako nájsť strateného psíka?

Najlepším opatrením ako sa vyhnúť strate psa je prevencia a ochrana. Dobrý plot, uzamknuteľné vrátka a pevné vodítko sú zárukou toho, že pes vám neutečie. Ak sa tak však stane, je dobré mať psíka označeného. Opatrením číslo jedna je psia známka. Tá môže pomôcť pri nájdení strateného psa. Ibaže aby k tomu došlo, musí zatúlaného psa najskôr niekto nájsť, chytiť a prečítať si známku. Často krát sa však stáva, že známka sa odtrhne od obojku. Lepšie spoľahnutie je na tetovanie a očipovanie psa. Aj pri mikročipe je potrebné psa najskôr odchytiť  a potom použiť špeciálnu čítačku, ktorá zobrazí meno majiteľa. Tetovanie nemusí nálezca vždy objaviť a správne prečítať.

Je možné psa naučiť, aby sa „vyvenčil“ na povel?

Áno aj nie. Pre začiatok je dobré prevádzať výcvik vtedy, keď viete, že aj pes potrebuje ísť vykonať svoje potreby. Vtedy s ním choďte von a prikážte mu to vhodným povelom. Nezabudnite na odmenu, pochvalu, pamlsok. Pes si tak rýchlo daný postup osvojí. Ak však pes stále nechápe o čo ide, je potrebné postupovať vo výcviku šteniatka: nechávať psa v prenosnom koterci, ak nie je pod dozorom, vždy po niekoľkých hodinách psa odviesť von, čo najrýchlejšie s ním odísť na miesto určené na venčenie psov a zopakovať príslušný povel, napríklad „do toho!“. Ak pes potrebu nevykoná, vráťte ho do koterca a skúste to zopakovať za nejakých 20 minút. Úspech odmeňte.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Ako dlho pes vydrží nemočiť?

šteniat platí, že musia vydržať toľko hodín, koľko majú mesiacov. Čiže dvojmesačné šteniatko by sa malo venčiť každé dve hodiny. Dospelý pes zadržuje toľko, koľko je jeho majiteľ v práci. V skutočnosti potrebujú venčiť každých šesť hodín. Niektorým starším psom vo stúpajúcim vekom povoľuje svalstvo močového ústrojenstva.

Naozaj potrebuje pes ku šťastiu záhradu?

Niektorí psi z predmestských domov so záhradou nie sú tak šťastní ako niektorí mestskí psi, ktorí nemajú k dispozícii dvor. Je to tým, že rada majiteľov je toho názoru, že pes je šťastný vonku na záhrade – sám. Zabúdajú však na to, že pes je tvor spoločenský a rovnako ako nám ľuďom, dlhá samota im neprospieva. Pes, ktorý trávi dlhé hodiny sám na záhrade, môže mať takú radosť, že niekoho vidí, až na dotyčného začne skákať. Mestskí psi majú tiež svoje problémy. Napríklad, prechádzky nie sú moc časté a pod. Psy sú neuveriteľne prispôsobivé a vynaliezavé stvorenia. Ak im nechýba spoločnosť, potrava, pohyb, výcvik a pozornosť, budú šťastné takmer v každom prostredí, kde s nimi bude ich majiteľ. A to aj napriek tomu, či majú záhradu, alebo nemajú.

Je psí hotel / škôlka dobrým riešením?

Asi najlepšie bude pobyt v takomto zariadení vyhovovať psovi, ktorý si nepotrpí na to, aby ho pred každou prechádzkou pán obliekol do kabátiku, a psovi, ktorý sa rád naháňa po parku s ostatnými psami. Naopak, psia škôlka nie je vhodná pre psa, ktorý je bojazlivý, agresívny voči iným psom, pre staršieho psa a menej aktívneho, alebo takého, pre ktorého by to zo zdravotných či iných dôvodov bolo frustrujúce a stresujúce.

Psia škôlka

Foto:Psy, ktorým sa v škôlke páči, si to naozaj užívajú.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok