Týždeň otázok a odpovedí - Služobné psy a srsť psa

V predposlednej sérii otázok si povieme zaujímavosť o slepeckých psoch, konkrétne, ako sa naučí slepecký pes prechádzať na zelenú. Myslíte si, že záchranárske a policajné psy trpia depresiami? Mnoho ľudí si to myslí, tak si túto vec uvedieme na správnu mieru. Ako to teda je, nájdete v článku. Na záver nás čakajú otázky z témy srsť psa.

článok 754

Ako sa naučí slepecký pes prechádzať na zelenú?

O tom, kedy vstúpiť do vozovky nerozhoduje slepecký pes, ale psovod. Pes rozhoduje o tom, či je bezpečné to skutočne urobiť. Ale to až po tom, čo dostane príkaz od psovoda. Ak na ulici jazdia autá, pes ďalej nepôjde. Výcvik slepeckých psov je špecifický, musia sa naučiť tzv. „selektívnej neposlušnosti“. Často je najvyššou možnou úrovňou výcviku. Pes musí spoznať, kedy je potrebné neposlúchnuť a jeho pán sa zase musí naučiť na jeho rozhodnutie spoľahnúť. Takýto vzťah medzi psom a človekom je postavený na  dôvere a vzájomnom rešpekte. Ani jeden bez druhého nedokáže prejsť cez cestu bezpečne.

Majú záchranárske a policajné psy depresie?

Ľudia si často pri pohľade na služobného psa chybne pomyslia, že je deprimovaný, smutný. On je pri tom len unavený. Sledovanie stopy a pátranie po ľuďoch či predmetoch je pre psa telesne aj duševne vyčerpávajúce. Pre vznik depresie sa predpokladá uvedomenie si situácie a okolností, ktoré sú vo svojej podstate smutné. Taktiež predpokladá, že pes chápe podstatu smrti, čo však nie je pravda.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Je príčinou vzniku alergie srsť psa?

Alergie zapríčiňujú látky pochádzajúce z mazových žliaz, ktoré má pes na koži. Tieto kýchanie a opúchanie spôsobujúce alergény  sa zachytávajú psovi na koži a na chlpoch a šíria sa všade, kde pes vkročí. Alergik tak pred nimi neutečie.

Sú niektoré plemená psov hypoalergénne?

Všetky psy dokážu vyvolať alergickú reakciu bez ohľadu na to, akého plemena sú, či je krátkosrstý alebo dlhosrstý, alebo ju dokonca nemá.  Sú plemená, ktoré alergici znášajú lepšie. Chovateľská organizácia American Kennel Club do poručuje asi pätnásť plemien, s ktorými sa alergikom môže žiť o niečo ľahšie:

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že alergie spôsobujú v menšom rozsahu plemená menšieho vzrastu, čo je dané tým, že vzhľadom k ich veľkosti tela, pokožka produkuje menej alergénov z mazových žliazok. Časté kúpanie psa môže tiež pomôcť, a rovnako aj zákaz vstupu psa do spálne.

Existujú plemená s dredmi?

Sú dve plemená, ktorým sa dokázateľne robia dredy samé. Je to komondor a puli. Ako tieto psy rastú, ich srsť sa prirodzene plstnatí a zamotáva do seba. Nadšení chovatelia ju splietajú do povrazcov , ktoré sú veľmi cenené na výstavách. Starostlivosť o takúto srsť patrí medzi najnáročnejšie úkony, príprava na výstavu môže trvať aj niekoľko dní. Zahrňuje jemné šampónovanie, opakované preplachovanie, a opatrné sušenie jednotlivých povrazcov. Keďže mokré povrazce majú tendenciu plesnivieť , umiestňujú sa špeciálnych sušiacich klietok, kde na nich fúkajú zo strán špeciálne fény.  Keby sa mali tieto plemená sušiť prirodzeným spôsobom, trvalo by to niekoľko dní.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok