Týždeň otázok a odpovedí - Rozmnožovanie psov

Dnes si ozrejmíme tému o párení psov, zistíme ako to pri krížení s nečistokrvnými psami, či je možné, aby šteňatá z jedného vrhu mali viacerých otcov a podobné záležitosti. Viacej už v článku s otázkami, ktoré nám najčastejšie kladiete.

článok 738

Vrhy pri krížení s nečistokrvnými a čistokrvnými plemenami

Keď sa čistokrvná fena skríži s nečistokrvným psom a bude mať šteniatka, budú aj šteňatá z ďalšieho vrhu krížencami? Ak sa vašej čistokrvnej zlatej retrivierke narodí vrh plný bodkovaných šteniatok na krátkych nožičkách, nápadne pripomínajúcich susedovho Punťa, nie je ešte všetko stratené. Ak ju necháte nabudúce nakryť  čistokrvným zlatým retrieverom, narodia sa jej čistokrvné šteniatka. Každé krytie je jedinečnou udalosťou s jedinečnými následkami.

Je možné, aby šteňatá z jedného vrhu mali rôznych otcov?

Je bez diskusie, že šteňatá z jedného vrhu majú rovnakú matku, ale otca môžu mať iného. Je to celkom prirodzené, stáva sa to, keď fena v období hárania stretne viacej než jedného povoleného psa. Je to ale možné docieliť aj zámerne. Ako ale sa v tom potom vyznať a čo napísať šteňatám do papierov? Pomôže moderná technológia: test DNA. Tento postup sa však vykonáva kontroverzne. U niektorých vzácnych plemien sa predpokladá, že vrhy splodené viacerými otcami zaistia genetickú rozmanitosť v inak nebezpečne obmedzenom genofonde. Presadzuje sa názor, že umelé oplodnenie a vrhy s viacerými otcami predstavuje novum, ktoré nie je tak úplne potrebné, keďže šľachtenie a chov psov prebiehal bez podobných vymožeností úspešne celé stovky rokov.

Ako je to pri párení psa s vlastnou matkou?

Poprípade, keď párenie feny s vlastným otcom. Nevadí, že sa to robí? Pre nás je to vec morálneho pohľadu, pre psov čisto pudová záležitosť. Psi sa budú páriť bez ohľadu na to, či sa je medzi nimi príbuzenský vzťah, alebo nie je. Sú to skrátka hormóny. Nevedia, že v spoločnosti ľudí je takéto spojenie neprípustné.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Prečo pes ostáva po kopulácii spojený s fenou?

Ešte z detstva mám zarytý obraz v pamäti, ako som sa pohoršoval, keď som videl ako psí milenci po akte zostávajú spojení, a dokonca sa od seba aj odvracajú, asi aby sa na seba nemuseli pozerať. Poistkoitálne maznanie? Nie! Dnešným psíčkarom sa pri pohľade na túto pozíciu, ktorá bola po generácie našich predkov bežnou, zmocňujú občas rozpaky. Pre psy je to však vec úplne prirodzená, a ešte k tomu aj praktická. Pri kopulácii sa u feny stiahnu svaly pošvy, penis sa zovrie a uväzní vo vnútri, takže psí milenci tak zostanú spojení, čo môže trvať aj 30 až 60 minút. Toto spojenie zabraňuje úniku semena a zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia. Pri čakaní sa pes odvráti od feny, je to pre neho ľahšie, pretože celú dobu stál len na zadných nohách. Ľahšie je to aj pre fenu, pretože tá po celú dobu aktu podopierala seba a aj dotyčného psa.

Pozná pes svoju matku, keď ju stretne v dospelosti?

To vám s určitosťou nikto nepovie, ale skúsení chovatelia odpozorovali, že pes nielen že pozná súrodencov zo svojho vrhu, ale aj prejavuje sa u neho aj náklonnosť k ostatným plemenám jeho príbuzných. Vývoj mozgu sa u šteniat završuje vo veku osem týždňov, takže si rodičia môžu ďalších členov rodiny pamätať. To však neznamená, že budú mať vždy radosť, keď ich stretnú. Rodinné vzťahy bývajú pekne zložité.

Šteniatka


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok