Týždeň otázok a odpovedí - Psy a mačky

Dnes máme pre vás opäť pripravených a zodpovedaných päť otázok zo sveta našich štvornohých miláčikov. Dozviete sa ako je to s ich obľúbeným vyváľaním sa v nečistote, ako silný vlastne pes dokáže byť a ďalšie zaujímavé veci.

článok 719

Prečo pes rád naháňa mačku?

Môže za to lovecký pud. Niektoré psy sú na lov stavané lepšie, iné horšie, ale pre psa, ktorého loviť baví, je mačka iba ďalšia možná položka na jedálničku. Behavioristi tvrdia, že pes, ktorý je voči iným psom agresívny, nemusí znamenať nebezpečenstvo pre ľudí. Existujú ešte ďalší psi, ktorí sa vrhajú za všetkým, čo sa hýbe. Tento typ psa sa za mačkou rozbehne s veľkou chuťou, ale keď sa mačka začne brániť, pes sa spravidla stiahne.  Netreba však zabúdať aj na situácie, kedy psovi mačka vôbec nevadí, ale naopak, je v jej prítomnosti veľmi rád.

Prečo sa váľajú v nečistote?

Psom pripadajú zaujímavé výkaly všetkého druhu, pretože obsahujú o zvierati informáciu. Pes z nich pozná napríklad o aký druh zvieraťa ide alebo jeho pohlavie. Nepovažujú to za nečisté. Ak sa v nich vyváľajú, prekrývajú tým vlastný pach. Je ťažké ich za to kritizovať, pretože psom pripadajú príťažlivé pachy, ktoré sú ľuďom odporné. Majú totiž o milióny čuchových buniek viacej ako my. Je preto možné, že vnímajú pachy, ktoré človek vôbec nepostrehne.

Ako silný je naozaj silný pes?

Celkom dosť. Podľa údajov Klubu chovateľov bernardínov z Aljašky (Saint Bernard of Alaska) sa 11. septembra 1974 stal držiteľom svetového rekordu bernardín menom Kashwitna, keď utiahol na vozíku náklad o váhe 6 tisíc libier (2718 kg). Zapísal sa tak do Guinnessovej knihy rekordov ako najsilnejší pes sveta. Ďalší svetový rekord dosiahol roku 1976 jeho brat Susitna, a to v disciplíne „pulling“ na snehu, keď pri Svetovom šampionáte v pullingu psov utiahol 5220 libier (2365 kg).

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Existuje nejaký liek na zápach zo psej papule?

Psí dych by nás nemal prekvapovať. Existujú však nejaké rozdiely, niektorým psom zapácha z papule menej, iným viacej. Ide o problém skazených zubov. Pre psov je tento zdravotný problém číslo 1. Až 80 % psov vykazuje už veku 3 rokov príznaky nejakého ochorenia ústnej dutiny. Nazačiatku neškodný zubný povlak a zubný kameň môže postupom času  prerásť do paradentózy. Vyznačuje sa to chronickým zápalom ďasná vedúceho k vypadávaniu zubov. Rizika a vážnosť orálnych ochorení sú u psa rôzne. Menšie plemená bývajú náchylnejšie, takisto aj zdravotne oslabení psi a podvyživení psi sa neubránia vplyvu baktérií spôsobujúcich paradentózu.

Niektorí výrobcovia krmív vyvinuli špeciálne krmiva zamerané na starostlivosť o chrup psa, aby zostalo dlho zdravé (jedlé zubné kefky). Ale odporúčame používať klasické kartáčiky.  Pes si môže zuby čistiť aj hryzením, tu máte na výber množstvo pomôcok. Je výskumom dokázané, že psi so zdravým chrupom sa priemerne dožijú o 2 roky viacej. Preto psovi pravidelne prezerajte jeho chrup a dbajte na hygienu. Veterinár vám odporučí množstvo spôsobov a pomôcok.

Je možné psa preťahovaním vycvičiť k ostrosti?

Dávnejšie koloval názor, že preťahovanie vedie k dominantnému chovaniu. U psa so sklonmi k agresii by to najlepší nápad nebol, ako ho vycvičiť k bystrosti. Ale u dobrosrdečného psa, správne socializovaného a vychovaného, ktorý vie, že to je len hra, by to vadiť nemalo. V skutočnosti sa niektorí cvičitelia so psami preťahujú, keď ich chcú odmeniť za dobrý výkon alebo motivovať k lepšiemu výkonu a pri súťažiach.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok