Týždeň otázok a odpovedí - Pozdrav psa, kúpanie a obskakovanie

Prečo niektoré psy namiesto pozdravu, si drepnú a vymočia sa? A prečo pes nemá rád kúpeľ vo vani? Čím to je, že pes myká nohou pri dotyku? Alebo prečo niektoré psy jedia z mačacieho záchodu? Zaujímajú vás tieto špecifiká zo sveta psíkov? Poďme si ich teda spoločne zodpovedať.

článok 737

Prečo niektoré psy namiesto pozdravu, si drepnú a vymočia sa?

Pes, ktorý urobí kaluž pri radostnom privítaní s vami, je v skutočnosti pravým opakom nezdravo dominantného psa, ktorý chce všetkému a všetkým šéfovať.  Pes, ktorý namiesto pozdravu si čupne a spraví kaluž, nie je špatne vychovaný, ale ani neprejavuje príliš veľké sebavedomie, ale dáva tak najavo podriadenosť prostredníctvom tzv. submisivného močenia. U mladých, plachých a dobromyseľných psoch, je tento prejav celkom bežný. Vo vzťahu k vám je to od vášho psa vlastne kompliment, hovorí vám: „Tu si pánom ty a ja to uznávam.“  Problémy s močením väčšinou odznejú, keď pes telesne a duševne dospeje, ale iba čas to tiež nespraví. Je dobré zdvihnúť im sebavedomie. A mnoho psov, ktorí sa pri vítaní pomočujú, je trestaná ich pánmi, kedy na psov kričia.

Prečo pes nemá rád kúpeľ vo vani?

Kúpanie psa

Dôvodom bude asi hlavne mydlo, okrem toho môže zohrať rolu aj to, že psa pri kúpaní zdvíhate do vzduchu a staviate ho na extra klzký povrch.  Mydlo vonia ľudskému nosu, nie psiemu ňucháču. Kúpeľ vo vani predstavuj pre neho komplex obáv – strach z neznáma kombinovaný s pocitom neslobody a klzkým povrchom a do toho rachot vody tečúcej z kohútika. Pre niektoré psy je to priam nočná mora. Fóbiu z kúpania môžete zmierniť, napríklad skúste mu do vane podávať sem tam nejaký pamlsok, krmivo, niečo čím mu to spríjemnite.

Prečo niektoré psy jedia z mačacieho záchodu?

Nám to síce môže pripadať nepochopiteľné, ale niektoré psy považujú mačacie výkaly za rovnakú lahôdku ako niektoré psie sucháre. Sú v nich chutné bielkoviny a skvelo voňajú. Mačacie krmivo všeobecne obsahuje vyšší podiel bielkovín, než krmivo pre psov. Rady ako znemožniť prístup k mačaciemu záchodu: zabezpečte pre mačku zakrytý záchod; umiestnite mačací záchod na nejaké iné miesto alebo spravte jednoducho do miestnosti s mačacím záchodom psovi zákaz vstupu. A samozrejme vyprázdňujte záchod čo najčastejšie.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

 

Ako je to s obskakovaním psov navzájom?

„Obskakovaním“ nesúvisí iba s rozmnožovaním, u psov môže byť prejavom dominancie. Keď plnohodnotný pes (má obe funkčné varlata) obskočí plodnú hárajúcu sa fenu, je samozrejme účelom splodenie šteňaťa. Ak však vidíte takéto skotačenie v iných kombináciách – pes so psom, fena s fenou, niekedy aj kastrát s kastrátem, znamená to, že pes vysvetľuje, ktorý u nich zaujíma vyššie postavenie v ich spoločnosti. Podobne sa tak správajú aj šteňatá v rámci vrhu.

Čím to je, že pes myká nohou pri dotyku?

Poznáte to, dotknete sa ho na určitom mieste – na bruchu, na boku , či zadku, a on mykne nohou. Môžu za to blchy, ako si rada majiteľov aj myslí. Je ale pravda, že tento reflex môžeme pozorovať aj u psa, ktorý blchy vôbec nemá. Reagujú tak na podráždenie. Ak pes zaznamená na nervovom zakončení poškrabanie, alebo dotyk, psovi automaticky vystrelí zadná noha, aby sa poškrabal a odstránil tak parazita, aj keď vlastne žiadneho nemá. Asi najviac je táto reakcia zreteľná, keď psa poškriabete pri koreni chvosta, v slabinách, či na bruchu – tzn. na miestach, kam najčastejšie zaliezavajú blchy. Pes samozrejme vie, že ho škrabete vy, ale nemôže si pomôcť, noha mu proste vyskočí sama.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok