Týžden otázok a odpovedí - Najšikovnejšie plemeno

Existuje nejaký zoznam tých najšikovnejších psích plemien, a ak áno, kto je na jeho čele? Zaujíma vás takáto otázka? Odpoveď na ňu nájdete hneď na začiatku. Ďalej si povieme, ako je možné, že retrívre svoju korisť nezožerú, ale ju prinesú pánovi. Na záver niečo o pití slanej vody, zistíme či psom neškodí.

článok 755

Sú border kólie skutočne najchytrejšie zo všetkých psov?

Stanley Coren vo svojom bestselleri Inteligencia psov, kde sa objavuje rebríček psích plemien spracovaných na základe ich úspešnosti v rôznych testoch a psích disciplínach. Prvé miesto obsadila border kólia. Border kólie, tak ako väčšina pastierskych psov, ktoré sa umiestnili na prvých miestach v rebríčku, sú vyšľachtené, aby spolupracovali so svojim pánom, udržovali s nim neustály kontakt a okamžite poslúchli všetky príkazy.  Výsledkom je pes, ktorý sa rýchlo učí. Na poslednom mieste sa umiestnilo plemeno afganský chrt. Toto plemeno je podobne ako ostatné lovecké psy vyšľachtené na to, aby prenasledovali korisť a je v tom veľmi dobrý. Ide o typ práce, pri ktorej pes beží dopredu a vzdiaľuje sa  od svojho pána, takže sa musí vedieť samostatne rozhodovať. Pri učení nových vecí a plnenie jednostranných úloh, sa border kólii žiadny pes nevyrovná. Nepodceňujte však afganské chrty, vedia svoju prácu robiť veľmi dobre.

Ako je možné, že retrívre svoju korisť nezožerú?

„Selektívne šľachtenie“ je tá správna odpoveď. Ľudia sa venovali niekoľko storočí vývoju psa, ktorý by pomáhal loviť. Retrívrom tak zostala túžba bežať za korisťou, ale bol u nich potlačený inštinkt korisť hneď zožrať. Dokonalý retríver je pes, ktorý je na „vtákov“, je „agilný“ (ochotne pracuje v tvrdých podmienkach) a má „mäkkú tlamu“ (vezme do nej vtáka, ale nerozhryzie ho).

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Môžeme psa nehať piť slanú vodu?

V pití slanej vody by ste svojho psa rozhodne podporovať nemali, slaná voda psovi smäd neuhasí. Keď pôjdete s vašim psom na pláž, vždy musíte myslieť na to, že bude potrebovať dostatok pitnej sladkej vody. A keď sa vrátite z pláže, vášho psa by ste mali dôkladne opláchnuť sladkou vodou.

A čo pitie vody zo stojatých vôd?

Pitie z kaluží, rybníkov a jazierok nie je úplne najlepší nápad. Stojatá voda môže obsahovať rôzne, niekedy dosť zákerné mikroorganizmy, ktoré sa nemôžu dočkať, až sa dostanú do zažívacieho traktu niekoho, kto si sa napije z tejto stojatej vody. Môžu vyvolať zvracanie a hnačky.  Ak voda nie je dosť čistá pre vás, nie je dobrá ani pre vášho psa.

Ako môže ťažný pes spať na snehu?

Keby ste mali kožuch aký majú ťažné psy, tiež by ste si kľudne pospali v snehových závejoch. Kožuch im zaisťuje dokonalú izoláciu. Netreba však zabúdať na izolačné vlastnosti snehu, ktoré sú využívané aj pri iglu. Musheri ( vodiči psích spriahnutí) tvrdia, že ich zvieratá majú tak hustý a tak dobre izolujúci kožuch, že ani sneh ktorý sa na nich zachytí, sa nerozpustí, tak dobre izoluje ich kožuch telesné teplo. Okrem toho, chovatelia týchto plemien tvrdia, že aj v mrazoch sadia tieto psy radšej vonku než doma v teple.

Pes na snehu


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10340x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4772x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24659x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3524x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3683x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5852x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok