Týždeň otázok a odpovedí - Máte zdravého psa?

Viete, či mokrý a studený nos psa signalizuje jeho dobrý zdravotný stav? Viac-menej áno. Ale prečo je tomu tak? A ako u psa môžeme spozorovať prítomnosť črevných parazitov? Môže sa aj koža psa spáliť pôsobením slnečného žiarenia? Na tieto otázky si dnes dáme odpovede v článku. Ešte si k tomu priblížime tému prepočtu psích rokov na tie ľudské a ako je to u nich so starobou.

článok 747

Má mať zdravý pes studený a mokrý nos?

Telo psa neustále vylučuje slzy, ktoré zaisťujú hladké pohyby očí. A keďže u psa sú slzy potrebné pre zdravé oči, psí organizmus ich produkuje viac ako je potrebné. Prebytočné slzy prúdia potom špeciálnymi kanálikmi – nazolakrimalnými, čiže nososlznými, ktoré končia pri koreni nosa. Keď slzy stekajú po tvári psa, pes si oblizuje nos, na ktorom sa potom uchycujú sliny, a tie ho zvlhčujú. Vďaka odparovaniu je psí ňufák studený. Vlhký ňufák taktiež lepšie rozkladá chemické látky prítomné vo vzduchu, čo v konečnom dôsledku zlepšuje čuch psa. Keď je pes chorý, prejavuje sa to dehydratáciou organizmu (hlavne pri horúčke), vtedy má pes nos suchý. Suchý ňufák je typický aj počas letných horúcich dní, kedy dochádza k zvýšenej strate telových tekutín. Dá sa povedať, že suchý nos sám o sebe sa dá spájať s chorobou, ak sú doprovodnými príznakmi apatia u psa, alebo nejake netypické ďalšie príznaky.

Ako sa u psa prejaví prítomnosť parazitov?

Pes, ktorý jazdí zadkom po koberci alebo po tráve, sa potrebuje na „danom“ mieste poškrabať, pretože ho tam niečo svrbí, či inak dráždi. Paraziti, ako pásomnica či škrkavky, najčastejšie spôsobujú toto svrbenie, ale príčinou môžu byť aj zapálené análne váčky (vývody pachových žliaz), či fekálie zachytené na chlpoch v okolí konečníku. Preto ak váš psík  robí pohyb tzv. „sánkovanie po zemi“, vezmite ho radšej ku veterinárovi.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Môže sa pes spáliť na slnku?

Áno, aj u psov existujú problémy, ktoré spôsobuje dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Môže u nich dôjsť ku spáleniu pokožky, alebo dokonca ku vzniku rakoviny kože. Ochorenia kože sa týkajú prevažne plemien s krátkou bielou srsťou, svetlou kožou a riedkym ochlpením na bruchu, ako sú napríklad dalmatín, bulteriér, stafordšírsky bulteriér, vipet, a ďalší chrti.  Jedinou možnosťou ako predísť týmto ochoreniam je prevencia. Čiže nevystavovať psov príliš dlhému pôsobeniu slnečného žiarenia. Do úvahy pripadá aj používanie krémov na opaľovanie. Odporúča sa používať detské, neparfumované krémy, ktorými sa psom potierajú neosrstené partie, ako špičky ušíhorná strana ňucháču.

Platí rovnica: jeden ľudský rok = sedem psích?

Nie. Prepočet veku psa na ľudské roky si ukážeme na nasledovnom príklade: Prvých osem mesiacov života psa odpovedá zhruba trinástim rokom života človeka, inak povedané , pes vtedy vstupuje do puberty. V jednom roku je na tom asi ako človek v osemnástich rokoch; k zavŕšeniu vývoja mu chýba už len pár maličkostí. Po dosiahnutí dvoch rokoch života psa, sa pes priblíži na úroveň dvadsaťjeden ročnému človekovi. Takže psí rok je možné prepočítať na päť ľudských. Ide samozrejme o približný odhad.

Kedy je pes starý?

Psy starnú rozlične rýchlo. Napríklad, malé plemená môžu vstupovať do puberty už v piatich mesiacoch, zatiaľ čo u niektorých väčších plemien feny začínajú hárať až vo veku jeden a pol roka. A kedy je teda pes „starý“? U veľkých plemien, ako napríklad doga, sa dá o starobe hovoriť vo veku šesť rokov. Labrador môže byť starý vo veku ôsmich rokov. Malé psy, ako je to u typu nemeckého špica, sa o starobe hovorí až v dvojciferných číslach.

Nemecký špicFoto:  Plemená typu nemecký špic sú zdravé a v plnej kondícii ešte aj vo veku vyjadrenom v dvojciferných číslach.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok