Týždeň otázok a odpovedí - Kastrácie a sterilizácie

Dnes si priblížime niečo z témy kastrácia a sterilizácia a o „biologických hodinách“ feny. Na záver si prezradíme, prečo je psom tak prijemné škrabanie za ušami a na bruchu.

článok 739

Môže sa kastrácia zmeniť v pátraciu operáciu?

Kastrácia v skutočnosti predstavuje jeden z najrutinnejších a najjednoduchších zákrokov, ktoré veterinári robia. Niekedy sa ale stane, že sa situácia skomplikuje. Niektorí psi nemajú všetko tam, kde by mali mať; jedno alebo oboje varlata nemusia dostatočne zostúpiť, a preto niektorí veterinári musia začať počas operácie s pátraním. Unilaterálny kryptorchizmus ( zostúpenie len jedného varlata) je trikrát častejší než bilaterálny – čiže nezostúpenie oboch varlat. Pravé varla nezostúpi dvakrát častejšie ako ľavé varla. Chirurgické premiestnenie nezostúpeného varlata sa považuje za neetické, a tak veterinári častejšie odstránia gulku, ktorá zostúpila, a pokračujú v hľadaní tej druhej, aby aj tú bolo možné odstrániť.

Majú aj feny svoje „biologické hodiny“ ?

U nesterilizovaných fen sa často krát stretávame s falošnou graviditou. Tá je však čisto hormonálna, nie emocionálna. Falošná gravidita sa prejavuje vytváraním miesta pre svoje mladé, starostlivosťou o najrôznejšie neživé predmety, napríklad o plyšáky, a vylučovaním mlieka. Niektoré feny tiež môžu vykazovať fyzické prejavy gravidity vplyvom hormonálneho cyklu. Ak sú  príznaky mierne, zvyčajne do troch týždňov vymiznú. Dlhotrvajúce príznaky vyžadujú zásah veterinára. Po falošnej gravidite je možné fenu sterilizovať. Sterilizovaná fena už nebude túžiť po šteniatkách.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Je bezpečné previesť kastráciu a sterilizáciu u šteňaťa?

Donedávna platilo, že najlepší vek pre prevedenie spomínaného zákroku je vek šesť mesiacov. Pred nejakou dobou však organizácie schválili vek už od ôsmich týždňov. Napriek tomu, že vek sa posunul tak nízko, je dobré počkať do šiestich mesiacov. Sterilizáciou u feny sa dá predísť vzniku potenciálnych smrteľných ochorení, ako je rakovina a rôzne infekčné ochorenia. U psa nie je zdravotný prínos kastrácie tak úplne jasný, výhody sú v zmenení chovania psa. O prípadných výhodách a nevýhodách sa poraďte s veterinárom!

Prečo sa pes rád necháva škrabať za ušami a na bruchu?

Uši – neurologicky vzaté, jemná masáž v týchto miestach prináša pocit uvoľnenia. Do strednej časti ucha významne zasahuje blúdivý nerv a stimulácia tohto nervu  má upokojujúci účinok, pretože nerv ovláda vegetatívne a regeneračné funkcie.Škrabanie psa Brucho – škrabanie všeobecne, na ktoromkoľvek mieste, zvyšuje prekrvenie a uvoľňuje napätie. Ďalej sa predpokladá, že ak pes nastaví brucho, čiže najmenej osrstenú časť tela, môže ísť o snahu schladiť sa. Keď sa pes prevalí na chrbát a ukáže brucho, môže to byť tiež prejavom podriadenosti.

Prečo niektoré psy obskakujú svoje hračky?

Pretože je to proste príjemné. Najčastejšie sa s tým  stretávame u nevykastrovaných dospievajúcich psov, a ich objektom sú zvyčajne plyšové hračky. Kastrácia zmierňuje psie sexuálne potreby, taktiež agresivitu a potrebu značkovať miesta močom a túlať sa. Ale nemusí psíka vždy vyliečiť zo zamilovanosti vo svojich hračkách. A čo prípad, keď si stále oblizujú svoje pohlavné orgány? Môže sa jednať o prejav čistoty, alebo len pre to, že im to je príjemné. Ďalšou možnosťou je nejaký zdravotný problém, vtedy treba navštíviť veterinára.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok