Týždeň otázok a odpovedí - Depresia, strach a samota u psa

Dnes si vysvetlíme niečo z oblasti chovania psov, napríklad prečo sa psy boja hŕmenia. Ďalej zistíme, či psy majú depresie, a že ako to dopadne, keď psa necháme doma osamote.

článok 735

Prečo sa niektoré psy boja hrmenia?

Niektoré plemená sú na tento zvuk vnímavejšie, ale búrky sa môže báť ktorýkoľvek pes. Niektorí psi sa pri zahrmení vystrašia preto, že špatne reagovali ich majitelia. Napríklad svojich psov potrestali za ich reakciu, alebo zbytočne utešovali. Prehnanej citlivosti na hrmenie je ľahšie predchádzať ako ju napravovať. Je dobré psa nejako rozptýliť. Odvrátiť jeho pozornosť na niečo zábavné, hrať sa s ním. Inak povedané, búrku ignorujte.

Majú psy depresie?

Psy nevykazujú až toľko emócii, koľko by sme očakávali. Rada milovníkov psov však u nich pozoruje niečo ako zármutok pri strate niekoho z členov rodiny.  Takže áno, u psa môže smrť milovaného človeka alebo zvieracieho kamaráta skutočne vyvolať citovú odozvu.  Ale aj tak sa pes dokáže veľmi rýchlo s novou situáciou vyrovnať a prispôsobiť sa jej, ako to býva napríklad pri začlenení do novej rodiny.

Ako do dopadne, keď psa necháme doma osamote?

Keď psa necháme psa doma samého, všetko zničí a pomočí sa. Poznáte to? Čo sa týka štekania, hryzenia a hrabania, je to pre nich úplne prirodzené, je to u nich normálne chovanie, zakódované v DNA každého psa. Pes ale nevie, aké chovanie je „to zlé“. To znamená, že ak takéto veci robí doma, keď ostane sám, nie je to preto, že by sa na vás hneval, že ste ho nechali samého doma. Hryzú preto, že sú v strese zo samoty. Hryzenie je pre psa nástrojom uvoľnenia. Ak sa váš pes vo vašej neprítomnosti v byte vymočí alebo vykali, je možné to riešiť so psím psychológom – behavioristom, ktorý vám pomôže odhaliť príčinu problému a nájsť uspokojivé riešenie.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Prečo sa pes tak rád vyvaľuje v  špinavom oblečení?

Pretože z neho cíti vás. Je pre nich úžasne rozhrabať vaše špinavé oblečenie a spraviť si v ňom pelech. Alebo roztrhať ho a uvoľniť tak z neho všetky vaše pachy. Zoznam vecí, ktoré pes rád trhá, je naozaj dlhý. Patrí sem hlavne spodné prádlo, topánky, diaľkové ovládače, ale aj detské hračky, ako napríklad barbie.  Riešením je vaše dôkladné upratovanie vecí. A vášmu psovi dať niečo, čo je určené na hryzenie, rôzne hračky určené pre psov, alebo pochutiny. Skvelou pomôckou na zábavu psažuvacie parohy Stagbar originál, ktoré psíkom veľmi chutia, sú zdravé a neostávajú z nich žiadne drobky.

Prečo sa pes po každom vykúpaní musí otriasť?

Otriasanie je u psov reflexom. Vodou nasatý kožuch je ťažký, čo je psom nepríjemné, a tak sa im niekde hlboko v mozgu spustí táto reakcia. Zdravá srsť je pre psa najlepšou ochranou, ak je nasiaknutá vodou, neplní dobre svoju funkciu. Spravidla sa pes otriasa smerom od hlavy ku chvostu. Ak chcete psovi zabrániť, aby sa otriasol, skúste ho chytiť za ňucháč, keď nebude môcť pohnúť hlavou, nebude sa môcť otriasť.

Pri kúpaní vo vani, je pes po ukončení kúpeľa šťastný, že sa konečne vymanil z vane, ktorá pre neho predstavuje oceľové zovretie, preto sa s chuťou spustí do otriasania.

pes sa po kúpaní otriasaFoto: Spravidla sa pes otriasa smerom od hlavy ku chvostu.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok