Týždeň otázok a odpovedí - Ako to chodí medzi psami

Dnes vám dáme rady a tipy ako je najlepšie ukončiť psiu bitku. Potom si prezradíme prečo má pes tak v obľube zahrabávať kosti, a prečo sa psy oňuchávajú a „bozkávajú“.

článok 750

Ako najlepšie ukončiť psiu bitku?

Nikdy nedopustiť, aby k nej vôbec došlo. Naučte sa rozumieť reči tela vášho psa, rozpoznávať návyky v jeho chovaní. Prvou známkou nežiaduceho záujmu o druhého psa je zvyčajne uprený pohľad. Ak prvé náznaky prehliadnete a bitka prepukne, je potrebné psy od seba čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie odtrhnúť.

Ak ste pri tom dvaja 

  • Každý nech chytí jedného zo psov za zadné nohy, potiahnuť s ním dozadu a zdvihnúť ho smerom hore, aby visel hlavou dole. Na zem ho nesmiete postaviť skorej, ako sa upokojí a prestane sa chcieť biť.

Ak ste pri bitke sám/sama 

  • V prípade, že máte po ruke vodu, alebo hadicu, je dobré ju použiť a obliať psov.

Psa pri bitke zásadne nechytajte za kožu na krku, pravdepodobne by vás pohryzol! A takisto na psy nekričte, vyložia si to tak, že im fandíte, z vás by vycítili adrenalín a v bitke by ich to podporilo. Dbajte na to, aby sa pes nedostal do situácie, kedy by ste museli pristúpiť k vyššie uvedeným spôsobom. Ak na prechádzke stretne psa, ktorý sa vám zdá podozrivý, choďte proste inam.

Poradňa pre psov

Máte aj Vy problém so správaním psíka, alebo veterinárny problém?

Na Vaše otázky Vám veľmi radi odpovedia naši profesionálni odborníci. Stačí len položiť svoju otázku -Poradňa pre psov

 

Prečo si psy zahrabávajú kosti a ako ich potom nájdu?

Má to ešte zo starých čias, kedy si potreboval zabezpečiť potravu sám. Kosť zahrabaná do zeme je chránená proti muchám a červom. Ak sú na nej ostatky mäsa, nemôže sa k nej dostať slnko, čiže je to akási forma primitívnej chladničky, obzvlášť v oblastiach s chladnejším podnebím. Zahrabané kosti si navyše nemusia všimnúť ostatné zvieratá. A ako si pes zapamätá, kde kosť zahrabal? V tomto prípade sa riadi skôr čuchom, ako podľa pamäti, tá u psa nie je práve najsilnejšou stránkou. Ak ide o hrabanie, existujú viacej a menej nadané psy. Asi najväčšími priebojníkmi v hrabaní sú teriéry, majú to už aj v názve, slovo latinského pôvodu „terra“ znamená zem. Teriéry si svoje meno vyslúžili vďaka záľube v hrabaní.

Prečo sa psy pri stretnutí oňuchávajú?

Pre psy sú pachové stopy niečo ako encyklopédiou. A miesta, ktoré sú najviac cítiť sú vo svete psov bestsellermi. Je prirodzené, že pre zviera tak silno orientované na čuch, ako je pes, je pach moču, výkalov a slín niečo ako pre nás google. Keď sa stretnú dvaja psi, dominantný z nich zvyčajne zaháji očuchávanie intímnych partií pod chvostom. Pre psy je ďalej veľmi zaujímavý pach moču. Dokážu z neho zistiť vek psa, pohlavie, či napríklad fena hára, alebo či je pes v strese a pod.

Naozaj existuje „svorkové chovanie“ medzi psami?

Aj pes, podobne ako človek, je spoločenský tvor. Ako je to u nich s tým, že keď sa dobrý psík dostane do „svorky“, zvlčí? Pre jednoduchú vec, v parte sa im zdvihne sebavedomie, a robia tak veci, ktoré by inak nerobili. Keď začne štekať jeden pes, naháňať sliepky alebo hrýzť, ostatní sa pridajú.

Dá sa brať vzájomné olizovanie psej tlamy ako bozkávanie?

Olizovanie tlamy viacej dominantného zvieraťa má z pohľadu behaviorismu korene v snahe o získanie potravy. Keď divoko žijúce psy prechádzajú z materského mlieka na pevnú stravu, skáču na matku a olizujú jej tvár v snahe donútiť ju k tomu, aby im vydala natrávenú potravu a ony by sa tak mohli nažrať bez práce. Rovnaké správanie však môže vyjadrovať aj snahu o získanie uznania, prijatia. Nie je to v skutočnosti bozk, skôr niečo na spôsob úctivého pozdravu, nenásilný spôsob ako si ujasniť hierarchiu vo svorke.

Psí bozkFoto: Psík skáču na matku a olizuje jej tvár v snahe donútiť ju k tomu, aby mu vydala natrávenú potravu a on by sa tak mohol nažrať bez práce.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Psi Poradca
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10334x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4766x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24647x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3518x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3674x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5840x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok