Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú!

Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.

článok 1376

V predajniach chovateľských potrieb majú z našich nákupov určite radosť, ale sú tieto „potreby pre psov“ skutočne vecami, po ktorých túžia aj naši psi? Čo by na to povedali naši psí kamaráti? Hm... tí v tom majú jasno.

Pelech z ovčej vlny je fajn, ale vari môže konkurovať možnosti rozvaliť sa v obývačke, v kresle svojho pána, práve, ked sa chystá sledovať finálový hokejový zápas? Alebo myslíte, že keby ten pelech bol hoci zo zlata, mohol by nahradiť to magické strategické miestečko vo dverách medzi kuchyňou a obývačkou, odkiaľ je možné sledovať na pol oka aj vchodové dvere do bytu a priehľadom cez chodbu aj dvere do detskej izby? Že je to exponované miesto, kde rozvaleného psa musia všetci členovia rodiny prekračovať? No a čo? Nevadí! Hlavne, že havkáč má prehľad o tom, čo sa v domácnosti deje, zatiaľ čo on sladko „spí“.  A tá vyhriata priehlbeň, ktorú po návrate z práce občas objavíte na vašej posteli, kam má chlpáč vstup prísne zakázaný, tiež nesvedčí o tom, že by pelech, nech už je akokoľvek pohodlný, bol najobľúbenejším miestom odpočinku vášho psieho člena rodiny.

Softshellová pláštenka, či značkový kabátik alebo kombinézka? No dobre, sú aj také dni, keď pláštenka poslúži, aby chlpáč nezmokol alebo nepremrzol. Ale naozaj si myslíte, že je možné zachovať si aspoň základy psej dôstojnosti, keď sa pred ostatnými psami z okolia váš chlpáč predvedie prezlečený za postavičku z Angry Birds? Tá potupa je strašná a nezvratná. Zachovajte si prosím pri výbere zatepľovacích módnych doplnkov pre vášho psieho miláčika zdravý rozum. Bude vám vďačný.

V prípade obojku je podstatné, aby bol pohodlný, netlačil, neomínal. Čím menej bude váš psí miláčik obojok vnímať, tým lepšie. Lesklé kamienky a cinkotajúce ozdôbky k tomu určite neprispievajú. Možno sa dá ospravedlniť obojok s LED svetielkami, ktoré v noci blikajú, aby psa v tme videli cyklisti a automobilisti. Tu ide o život, tak sa to dá vydržať. Ale lesklé kamienky a korálky? Pre psa úplne nevhodné!

Vodidlo je už z princípu strašne otravná „potreba pre psov“ všetkými psami nenávidená, ale čo už? Život je boj a vodidlo je nutné zlo, ktoré treba vydržať. Aspoň si pes uvedomí ten skvelý pocit slobody, keď ho z vodidla pustíte, a môže sa do sýtosti vybehať a vyskákať bez neustáleho otravného popoťahovania.

Dizajnová miska na vodu je v poriadku, ak to paničke urobí radosť, prečo nie? Havkáči by sa napili aj z obyčajnej, ktorá neladí s dizajnom kuchynskej linky. Podstatné je, aby v miske bola stále čerstvá voda. Keď vody niet, dizajn to nezachráni. Takže pozor na to!

Pískajúce pestrofarebné hračky, či gumové zvieratká, vydávajúce zvuky pri stlačení majú význam iba v prípade, že dokážu zabaviť celú rodinku. Nie je nič lepšie, ako nútiť pána tvorstva, aby psiemu nezbedníkovi hračky neustále hádzal, preťahoval sa o ne, vydávajúc smiešne zvuky, práve vo chvíli, keď sa chce venovať niečomu úplne inému. A keď odmietne, stále je tu možnosť aspoň ho otráviť zvukmi. Pískajúca loptička alebo chrochtajúce prasiatko sú dokonalé mučiace nástroje, ktoré zaberajú skoro na všetkých členov rodiny, keď sa zvuk ozýva dostatočne dlho. Toto úskalie si máloktorý chovateľ uvedomí pri nákupe darčeka pre svojho psieho miláčika.

Super extra prémiové granule pre psov či konzervičky sú fajn, ale čo je vyvážený mix bielkovín, vlákniny, uhľohydrátov, vitamínov a všetkého možného s vysokou nutričnou hodnotou, proti čomukoľvek, čo od rodinky chlpáč so smutnými psími očami a srdcervúcim kňučaním vymámi pri stole v priebehu rodinnej večere? Vôbec nič! Len poctivo vyžobrané kúsky od stola majú pre chlpáčov cenu víťazstva! Že klobáska, chilli con carne a krémový zákusok nie sú pre zdravé zažívanie psa vhodné? Všetko jedno, granule počkajú, dôležitý je ten pocit víťazstva, keď chlpáč niekoho pri stole obmäkčí a získa hoci len kúsok chleba.

A tak nejako je to so všetkými „potrebami pre psov“ – sú možno užitočné, ale psi po nich netúžia. Tí majú iné priority. Stačí im, keď si svojho pána podmania a nájdu v ňom niekoho, kto ich miluje a dovolí im, aby ho tiež milovali.

 


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


pridal: Tulko.sk
comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 9809x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24401x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3383x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3584x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5750x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok