Pes v paneláku

Aký pes sa hodí asi najviac do paneláku? Ohľadom chlpov, výšky a náročnosti? Občas sa hovorí dokonca, že pes do paneláku nepatrí, lebo má ževraj horší život ako pes žijúci vonku. Ale priznajme si samy ktorý dedinský psík alebo psík žijúci pri dome, nebýva uviazaný na reťazi alebo v koterci? Alebo naopak koľkokrát do dňa alebo sa mám spýtať skôr do mesiaca s ním chodíte von? (Na prechádzky, vybehanie psa na dvore sa neráta!) Ruku na srdce.

článok 920

V porovnaní s vonkajšími psami sa majú panelový psy ozaj dobre. Život v luxuse a teplúčku, plno hračiek. Aj keď bývajú samy doma, dostávajú prechádzky niekoľkokrát denne, kvalitné kŕmenie a často sa s nimi maznajú.

 

Veľké plemená sú na obtiaž

Je jasné, že veľké plemená sa do bytu moc nehodia. Sú hlučnejší, náročnejší na pohyb a všetko ostatné čoho malý pes v byte toľko nepotrebuje. Avšak ak máte dosť trpezlivosti a dosť času na vašeho psíka tak vám nikto nemôže zakázať doniesť si veľké plemeno do bytu. Ja osobne mám doma 2 pitbull teriérov, ktorý boli od malinka učený, že nesmú štekať. Štekajú len na povel alebo keď sa nám niekto obšmieta za dverami. Pokiaľ im zabezpečíte dostatok pohybu, budú vám vďačný za to, že môžu byť s vami v teplučkú a vo vašej blízkosti.

 

Chlpy do bytu nepatria

Jemná hladká srsť sa z koberca odstraňuje veľmi ťažko a ide to najlepšie s vlhkou molitanovou hubkou, preto neodporúčam psa ak máte koberce, aspoň nie takého ktorý ma fakt hladkú a nie hrubú srsť.

 

Bytové psy

Za tie generácie čo sa psy šľachtia, sa vyšľachtili aj plemená ktorú sú nenáročné, vyhovujú im malé priestory, super sa s nimi mazná a majú neskutočne priateľské povahy, pokiaľ do toho nezasiahne človek a nevychová ich zle. Vždy myslite na to väčšinou môže pán za správanie svojho psa.

Medzi najobľúbenejšie bytové psy patrí:

Maltézsky pinč - on to vlastne ani nie je pinč ale skôr bišoník. Toto plemeno psa mávali vnútri už v dobe starovekého Ríma. Je to psík vysoký asi 25-30 cm s hodvábnou srsťou, ktorá je aj jeho slabinou. Srsť by mu nemala zmoknúť, nemala by sa strihať a musí sa každý deň kartáčovať. Je vhodný pre majiteľov, ktorý sú tak trošku perfekcionisti a venujú mu dostatok času.

Bišoník - v minulosti bol královským psom. Bišoník je podobný maltezákovi len má o niečo dlhšie nohy a kratšie uši. Vyzerá síce ako hračka ale je to šikovný živý pes. Hodvábne kučeravá srsť by sa mu mala pravideľne zastrihávať a rozčesávať. Avšak starostlivosť o neho nie je ani zďaleka tak náročná ako o maltezáka.

Bolonský psík - to isté ako bišoník len má dlhší nos, nemalo by sa to preháňať s kúpaním. Starostlivosť obdobná ako pri bišoníkovi.

Pekingský palácový psík - prvý na svete ho choval čínsky cisár, po úmrtí cisára psa pochovávali s majiteľom. Je do 25 cm vysoký a môže vážiť až 6kg. Srsť nemá tak náročnú ako pinč a bišoník. Je to riadne odvážny pes, takže mu treba dávať pozor na jeho veľké guľaté oči, lebo pri bitke s mačkou alebo iným psom by si ich mohol poškodiť. V byte je kľudný ale pokiaľ sa od malička nevychováva môže byť agresor a kúsať.

Shi-tzu - pôvod má z Tibetu. Dokáže byť ostrejší lebo sa v minulosti používal ako domáci strážca. Na druhú stranu je prítulný a dobre vychádza aj s inými zvieratami.

Lhasa apso - taktiež Tibetčan. Býval posvätným, hovorilo sa že pomáhal Buddhovi, keď to potreboval. Predtým bol pastierskym psom, ale pochybujem o tom, že teraz by niekoho napadlo hnať apsa za ovcami.

Pudel - najvhodneší pes do bytu, nestráca chlpy a ak aj tak z koberca sa dajú ľahko odstrániť. Strihanie by malo byť spravidla každé 4 mesiace. Ale pozor do bytu sú vhodný mini pudle a nie tie veľké, ktoré majú až 58 cm.

Pre mňa by nebol vhodný ani jeden z týchto psíkov. Ja som dosť náročná na aktívne plemená s ktorými sa dá niečo aj robiť. A to si ja s malými plemenami neviem predstaviť, ale do bytu sú skutočne lepšie menšie plemená lebo, keď sa tí dvaja moji nudia, škrábu mi stenu a nonstopné stierkovanie ma už prestalo baviť. Ostáva mi len sa modliť aby z toho vyrástli, keďže sú to ešte štence a práve v puberte.


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 10205x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4712x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24578x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3470x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3638x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5813x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok