Ako sa stáva zo psa beštia.

Kynológovia a lajkovia začali urputný boj s vládou o zakázaní takzvaných ,,bojových,, plemien. Ide o zákon, ktorý chce 2 plemená úplne vylúčiť zo SR a ostatných 11 plemien chovať iba so sprísneným držaním. Tento nezmyselný zákon vznikol na podnete médií, ktoré si často vymýšľajú a nepíšu celú pravdu pre ľudské oko len kvôli tomu, aby mali sledovanosť. Prečo sa vlastne pes stáva agresívnym?

článok 924

Žiadny pes sa nenarodí v žiadnom prípade zabijakom. Nech má akýchkoľvek rodičov, je to ako malé dieťa neskazené, rozkošné. Zlé správanie psa závisí len a len od človeka, či už zlou výchovou a zlým vedením, či huckaním psa, alebo nedostatočnou socializáciou s inými ľuďmi a zvieratami. Aj ja osobne mám doma dvoch pitbullov a sú to zabijaci? Určite nie. Skôr posteľový maznáčikovia a jediné za čo ma kedy chytili, bolo za srdce, keď som si ich doniesla domov a nie za zadok. 

Bojové plemená neexistujú! 

Názov bojové plemeno sa používal v minulosti, keď boli psy ako je pitbull určovaný na boj. Aj to bolo len pomenovanie občanov, kvôli tomu na čo bol psík určený. Pitbull samotný je krížený z teriérov a je napríklad yorkshire bojové plemeno? Áno je, pokiaľ z neho to bojové plemeno spravíte vy a vôbec pri tom nezáleží na veľkosti psa. V prítomnosti je pitbull uznávaný ako spoločník a žiadne bojové plemeno. A to že k pittovi zaradili aj iné akože bojové plemená, to len preto lebo TV noviny písali, alebo odvysielali reportáž, kde práve tá rasa napadla človeka. Nikto sa nikdy nepozrel na to, či ten pes nebol vyprovokovaný, alebo či sa neubližovalo jemu. Vždy za to mohol pes a nie pán. 

 

Prieskumy

Podľa prieskumov z iných krajín, naj-útočnejšie psy sú jazvečíci. Aj pokiaľ sú dobre vedení často sa stáva, že pokúšu. Určite to nemá také fatálne následky ako keď človeka napadne veľký pes priznávam. Pitbull sa umiestnil až na siedmom mieste s počtom troch napadnutí za 5 rokov. Vo vyšších priečkach nad pitbullom je Nemecký ovčiak. Prečo teda vláda nechce zakázať spolu s pitbullom aj nemeckého ovčiaka? Pretože sa používa ako služobný pes na Slovensku? Nie je toto rasizmus?


Výchova od útleho veku

Každý pes by mal byť vychovávaný od čivavy po pitbulla a to už od útleho veku. Socializácia by mala začať už od ôsmych týždňov. Ináč vedené sú však služobné psy a ináč domáci maznáčikovia. Služobný pes by v žiadnom prípade nemal zaútočiť na človeka, nanajvýš ho spacifikovať a aj to len keď hrozí majiteľovi alebo majetku nebezpečie. Už v hre vašeho šteňaťa, keď vás aj keď len jemne kusne, by ste ho mali naučiť povel fuj. Pes sa nesmie obrátiť proti svojmu pánovi a ani rodinným príslušníkom. Dobre vychovaný pes, bez povelu na žiadneho človeka nezaútočí.


Reakcia na ulici

Ľudia reagujú inak keď vidia ,,nebojové,, a inak keď vidia ,,bojové,, plemeno. Odskakujú, jačia, trasú sa, ich strach je na prvý pohľad viditeľný. Každý predsa vie, že psovi sa nemá ukazovať, že sa ho bojíte ( tým nehovorím, že sa máte na neho zaháňať alebo niečo, len zachovajte chladnú hlavu a prejdite okolo neho akoby išiel okolo vás labrador). Pes vycíti, že sa ho bojíte a začne brechať alebo ceriť zuby. Prečo to robí? Pes je dominantné plemeno aspoň väčšina a chce si utvoriť svoju svorku, a každý kto sa ho bojí patrí pod neho. Jednoducho pes rieši všetko s človekom ako s iným psom. 

 

A na záver

Agresívnym sa stáva pes, ktorý je izolovaný od rodiny a nemá kde nabrať sociálne návyky. Toto je agresívny pes a môže to byť aj maličká čivava. Agresívny môže byť aj pes zo strachu z ublíženia, pokiaľ bol od malička týraný. Ale opäť za to mohol len človek. Tak sa teraz pýtam, zakázať plemená alebo spraviť niečo ako v Rakúsku, ,,vodičák,, na psa. Je to doklad o tom, že pes má výcvik a že jeho majiteľ je schopný vodiť takéhoto psa.

Nikdy som sa však nestretla so zlým psom, aj ten môj bol pravdepodobne týraný, zobrala som si ho ako 7 mesačného. Kúsal zo strachu ale jeho pre-vychovanie pomohlo k poslušnosti a teraz je to náš najväčší maznáčik a to všetko zvládol len za 4 mesiace driny. 


  © tulko.sk

Páči sa Vám to?


comments powered by Disqus

súvisiace články

10.5.2016 | | Autor: Diana Sochuláková | Zobrazený : 9287x
článok Pojem ,, BOJOVÉ PLEMENO" V tomto článku sa budeme zaoberať pojmom bojové plemeno.Čo to znamená. Je krátky a stručný nakoľko pojem bojové plemeno alebo lepšie povedané zaradenie plemena tohto typu neexistuje!!!! Nakoľko cvičím obranárov a pastierov a ľudia o nich hovoria ,že sú bojové, rozhodla som sa objasniť tento pojem. Pretože bojová môže byť čivava aj york. Večne štekajúce psíky.
31.3.2016 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 4436x
článok Po čom túžia psi? Potreby pre psov to nie sú! Každý správny chovateľ psa pravidelne navštevuje špecializované obchody s chovateľskými potrebami a nakupuje tam potreby pre psov od výmyslu sveta, aby urobil radosť svojmu psiemu miláčikovi. Pelech z ovčej vlny, softshellovú pláštenku, kabátik Gucci, kožený obojok s krištáľmi Swarowski a lesklými korálkovými príveskami, samonavíjacie vodidlo, dizajnovú misku na vodu, pískajúce pestrofarebné hračky, super extra prémiové granule a veľa ďalších veľmi dôležitých „potrieb pre psov“, bez ktorých by náš pes určite nemohol existovať.
29.12.2015 | | Autor: Margaréta Koklesová | Zobrazený : 24161x
článok Ako prežiť Silvester so psom? Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok. Aj vy patríte medzi majiteľov psíkov, ktorí nemajú radi hlasný a nečakaný zvuk petárd alebo ohňostrojov?
28.12.2015 | | Autor: Tulko.sk | Zobrazený : 3254x
článok Silvester so psom Silvester je pre mnohých psíčkarov nie veľmi obľúbený sviatok, čo je potrebné robiť v prípade, že psík prestane dýchať alebo mu prestane biť srdce.
23.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 3470x
článok Zvláštností psího rodu Zvláštností psího rodu je záliba močení na patníky, sloupy, kmeny stromů, rohy domů a všeho, co v terénu nápadně vyčnívá.
21.1.2014 | | Autor: Jana Hrnčiarková | Zobrazený : 5639x
článok Jak má které plemeno přesně vypadat Je to popis ideálního představitele plemene, včetně výšky, délky, barvy srsti a povahy plemene. Standard vydává kynologická organizace té země, ve které plemeno vzniklo a změny standardu může provést zase jen tato organizace.
Späť na začiatok